EinloggenEinloggen AnmeldenAnmelden  ČeskyČesky
Wusleben (Bohuslav) - Geschichte

Beigetragen: Vladimír Minařík

Wusleben befand sich am verwahrlosten Weg von Gastorf nach Schwan. Die Siedlung entstand vermutlich Mitte des 14. Jh., wurde dann während des 30-jährigen Kriegs fast völlig zerstört, später jedoch erneuert. Vor dem Krieg lebten im Dorf knapp 300 Deutsche.

Zu Ende des Krieges kam es im Dorf zu Schießereien zwischen Amerikanern und Resten deutscher Armee und anschließendem Großbrand, dem 22 Höfe zu Opfer fielen. Danach blieb das Dorf unbewohnt. 1949 wurde das Gelände zur Militärzone eingegliedert, die man 1990 auflöste.

Bedeutendstes Bauwerk war mittelalterliche Kirche des Hl. Martin, nach dem 30-jährigen Krieg erneuert und später immer wieder renoviert. Nach 1945 wurde die Kirche öfters geplündert und einige Jahre als Lager genutzt, bevor sie 1963 als letzte Gebäude abgerissen wurde.

Vom Oberdorf ist nichts übrig geblieben, im Unterdorf findet man heute noch zugewachsene Mauerreste und eine Steinsäule mit Datum 1749, an der 1990 ein Kreuz angebracht wurde.

Übersetzung: Dieter Pohl


Eingegeben: 18.4.2006Kommentar und weitere Informationen


Bohuslav ... [Kajdik 19.1.2010 15:42] | Reagieren
Ves byla do poloviny 50. let 20. století určena k dosídlení. Stojící domy byly kompletně opraveny a zařízeny zbrusu novým vybavením. Pro nezájem a malý počet dosídlenců (způsobeno zejména klimatem) bylo později rozhodnuto vytvořit jihozápadně od vsi prostor pro výcvik vojenských jednotek. Armáda opustila (tehdy značně zdevastovaný) areál teprve na sklonku 90. let 20. století.
Bohuslav 1962-63 [Lyčka 25.4.2011 15:48] | Reagieren
V Bohuslavi jsem byl poprvé asi v řínu 1962. Ubytování jsme byli ve dvou domcích na pravé straně od cesty směrem na Hošťku (jak patrno z let. snímku poř. r.1958 na kontaminace.cenia. Domky byly ještě tehdy v dobrém stavu, jen se nastěhovat. Ve vsi bydlel jen hajný-lesák v domku pod kostelem a mám dojem, že jsme od něj brali klíče. Kostel byl už tehdy totálně devastován a hřbitov neudržován. V zahradě u hřbitova bylo plno jablek, tak jsme tam na ně chodili. Přijeli jsme tam s vlastní technikou ze Stříbra. Střelnice byla jen pro vložnou hlaveň a kulomet.,obsluha ruční. Myslím, že pravý důvod byla naše přítomnost a střelba v blízkostí hranice. Právě byla kubánská krize a všichni jsme měli povinné nošení osobních zbraní ze kterých jsme také stříleli v údolí za vsi po levé straně od cesty na Labuť. A stříleli jsme tak dlouho, až všichni včetně nových nastříleli i z pistole. Pak jsme se tam objevili asi za měsíc. .Chalupy však byly jak se dnes říká vybydleny, okna vybitá (jelikož již napadl sníh, tak jsme je zatloukli prkny), vypínače a zástrčky vykradeny. Na střelnici už ale v rámci úspor byly "vycvikovky"z Vysočan. Pak jme tam byli ještě krátce v roce 1963 a devastace vsi pokračovala, ale hajný tam ještě bydlel, neboť před barákem hlídal pes. Je smutné, že se pak Bohuslav podařilo úplně vymazat z mapy.
Spuren meiner Vorfahren [Otto Scheufler 28.3.2014 12:23] | Reagieren
Meine Mutter, Maria Fleissner in Wusleben geboren, ihre Mutter erst Fleissner, nachher als Witwe heiratete sie
den J. Wurdack. Ich suche eine Spur meiner Vorfahren
Nove Město nad Metuji
Czech Republik
Silnice Hošťka-Labuť [Vladimír Hartman 7.9.2020 16:43] | Reagieren
Dobrý den, chci upřesnit jednu informaci. Cesta Hošťka-Labuť, není dnes neudržovaná, je to silnička s dobrým asfaltovým povrchem.
 Kommentar und weitere Informationen
Name:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Thema:
Kommentar/Präzisierung:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 12 do následujícího políčka:

   

Více informací ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist