EinloggenEinloggen AnmeldenAnmelden  ČeskyČesky
Neuhäusl (Nové Domky) - Historie

Beigetragen: Vladimír Minařík

Částečně zachovalá ves, ležící na mírném návrší sz. od Rozvadova. Ves byla založena až koncem 17. století správou panství Velké Dvorce, postupně se ale vyvinula v poměrně velkou osadu, ve které před válkou žilo téměř 750 obyvatel.

Po válce bylo německé obyvatelstvo vysídleno a za socialismu se pak osada dostala do těsné blízkosti hraničních zátarasů. Toto období přežilo pouze asi 10 usedlostí (z nichž ne všechny jsou trvale obydleny) a kostel. Ten leží na jižním okraji vsi. Jde o empírovou stavbu z 40. let 19. století. Po válce byl používán jako stáj a skladiště a devastován. Vnitřní zařízení bylo zničeno úplně. Chátrání pokračuje i po roce 1990. Dnes je opuštěná a volně přístupná stavba v havarijním stavu. U kostela je pomník obětem 1. světové války a zpustošený hřbitov, zčásti obnovený po roce 1990. Veškerá jiná zástavba v této části vsi zmizela bez výraznějších stop, stejně jako západní část vsi která ležela "za dráty".

Na severním okraji osady se dochovala pěkná dřevěná hájovna, vedle ní ohyzdný objekt bývalých kasáren PS, nyní výchovný ústav. Proti němu pomníček připomínající skutečnost, že zde 25.12.1989 tehdejší ministři zahraničí ČR a SRN přestřihli dráty hraničních zátarasů, čímž začala likvidace tzv. "železné opony".

Eingegeben: 18.4.2006Kommentar und weitere Informationen


Gebaur [jiří 25.4.2010 21:43] | Reagieren
Viděl jsem i ohyzdnější
3.r.PS [Václav Vítak 13.2.2011 08:23] | Reagieren
Vážení , ten "ohyzdný " objekt , je určitě vzhlednější než t.zv. "tančící dům " v Praze na nábřeží ,podobných vopičáren se nastavělo za poslední léta nepočítaně. Alespoň to něčemu slouží. Podívejte se , co je dnes z ostatních vojenských objektů.Chybí levné byty , domovy pro důchodce a nakonec i kriminály ! Hlavně , že se zastavuje nejlepší orná půda, ( ono prý se všechno doveze - ale jak dlouho a ZA kolik). Na co je nám třeba továrna na barevné obrazovky , to bylo okolo ní " kraválu".! TO BY ALE MUSELI MYSLET HLAVOU .
Re: 3.r.PS [Václav Vítek 13.2.2011 28.4.2014 18:30] | Reagieren
oprava jména
Datum [Tomáš Koutek 8.9.2011 14:46] | Reagieren
Nechci být detailista, ale datum na tom pomníku k železné oponě je 23.12., nikoli 25. Nevím, co je správně, ale tomu 23. nějak věřím víc.
datum + předchozí příspěvek [h.reiter 10.9.2011 13:56] | Reagieren
..Mohu potvrdit, že datum uvedené na pomníku je 23.12.89. jednak si tu dobu dost přesně pamatuji a z počátku 90. let mám i osobní fotku z tohoto místa. Jinak musím souhlasit s p. Vítakem. těch rozpadlých či polorozpadlých objektů po býv. PS a ČSLA je v jihočeském a západočeském pohraničí skutečně příliš a bohužel nejsou nijak využívány. Jen namátkou: rota PS Hajnice (poblíž Chlumu u Tř.), Pernárec (u St. Města pod Landštejnem), Rybničná nedaleko Diany na Tachovsku, Hraničná (paadorf), Bystřice...
 Kommentar und weitere Informationen
Name:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Thema:
Kommentar/Präzisierung:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 28 do následujícího políčka:

   

Více informací ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist