EinloggenEinloggen AnmeldenAnmelden  ČeskyČesky
Reichenthal (Hraničky) - Historie

Beigetragen: Vladimír Minařík

Osada Hraničky (do r. 1945 Reichenthal) ležela sz. od Rozvadova v údolí Hraničního potoka. Vznikla v 1. polovině 18. století při sklárně. Ta později zanikla, ale kromě obytných stavení zde bývaly také hamry a leštírna skla, která byla v provozu až do roku 1938. Tehdy v osadě žilo 344 obyvatel.

Po válce a nástupu socialismu se osada ocitla v hraničním pásmu a byla zničena. Dnes jsou patrny tři mohutné lípy při silnici na bývalé návsi, pod které po roce 1990 umístili bývalí rodáci vysoký dřevěný kříž. Západně odtud ve svahu nad údolím se ukrývá v křoviskách pomník obětem 1. světové války. Sz. u břehu Mlýnského rybníka stávala kaple z roku 1856, dnes zůstávají sutiny skryté v křoví, podobu kaple přibližuje obrázek umístěný sem rodáky bývalé vsi.

Pod vsí na Hraničním potoce býval Arnoštin Hamr, založený koncem 18. století a obydlený až do roku 1945. Také ten byl v 50. letech zničen, dnes patrná dispozice býv. zahrady, příjezdová cesta, starý kříž obnovený po r. 1990 a náhon z Hraničního potoka, který nedaleko odsud začíná vytvářet hranici se SRN.

Západně od vsi zachován také litinový křížek na kamenném soklu, z 19. století. Křížek, stojící v zákrutu silnice do Jedliny pod dvěma mohutnými lipami, přežil celé období socialismu a to i přesto že armáda si vybudovala v tomto prostoru střelnici, na což upomíná nedaleký zbytek velitelské věže, dnes již zčásti rozebraný.

Eingegeben: 18.4.2006Kommentar und weitere Informationen


Maybe you can contact [K-H Völker 18.4.2006 16:52] | Reagieren
http://www.tachau.de/inhalt.html

see IMPRESSUM

for fotos
Reichenthal žije pořád [Robert Froněk 24.5.2009 16:59] | Reagieren
Pro informaci... Dodnes se každoročně konají setkání utečenců a vyhnanců jež se sjíždějí i z velmi vzdálených koutů Evropy. Mnoho lidí, co zde vyrůstalo žije co by kamenem dohodil. I můj otec odsud pocházel, ale už se do svého rodiště bohužel nikdy nepodívá. Jedině mýma očima a mým srdcem.

Kdokoli z vás máte nějaké dobové fotografie, kresby či podobné materiály, prosím, kontaktujte mne prostřednictvím emailu. Obratem se ozvu. Rád bych se dozvěděl mnohem více. I já mám získány fotografie rodiny Stich a Stöckl a pár kusů celé obce Reichenthal.
Re: Reichenthal žije pořád [Martin Stöckl 4.9.2010 18:39] | Reagieren
Hallo ich interresiere mich schon länger für fas dorf Neuhäusl und reichentahl da mein opa und seine vorfahren in Neuhäusl geboren wurden und auch dort lebten ich besitze noch alte fotos und dokumente von neuhäusl weiß aber zu wenig darüber um etwas damit anfangen zu können ich würde mich über jede hilfe freuen. Danke
Re: Reichenthal žije pořád [James Steck 27.7.2013 18:33] | Reagieren
I am looking for information on the Wenzl Stich family of Reichenthal (Hranicky). My great grandfather Michael Stich came to the United States with his wife , Katharina Huttel, and some of their children in 1894. I have been informed that in Nove Domky parish books, there´s a Michael Stich, born 10th June 1843 in Hraničky, father Wenzl, mother Barbara.
http://actapublica.eu/matriky/plzen/prohlizec/6468/?strana=7...
My great grandfather's father's name was Wenzel and mother's name was Barbara, so I think this is likely him. I am looking for additional information about this family. If you can provide any help or advice, I would be grateful. Thank you. (Please note, our family name was changed from Stich to Steck after the family settled in the US.)
Re: Re: Reichenthal Ĺľije pořád [Robert Froněk 6.8.2013 08:01] | Reagieren
Greetings. More information can be sent. Email me at my E-mail?
Re: Re: Re: Reichenthal Ĺľije pořád [Robert Froněk 6.8.2013 08:01] | Reagieren
Bertholdini@seznam.cz
Neuhäusl [Martin Stöckl 4.9.2010 18:33] | Reagieren
Mich interresiert das dorf neuhäusl schon lange da mein opa dort geboren wurde und auch dort lebte . Er starb schon vor längerer zeit aber ich besitze noch alte fotos und dokumente von ihm weiß aber zu wenig um damit etwas anfangen zu können ich würde mich freuen wenn sie mir helfen.Danke
Neuhäusl [Martin stöckl 4.9.2010 18:35] | Reagieren
á jsem interrested obce neuhĂ ¤ USL dokud Můj děda se tam narodil a žil tam také. On zemřel před delší čas, ale mám ještě staré fotografie a dokumenty weiĂź o něm, ale příliš málo začít s něčím, takže mohu opakovat ¶ wĂĽrde rádi, když se mi helfen.Danke
Anhören
Neuhausl und Reichenthal [Robert Froněk 22.9.2010 23:50] | Reagieren
Hallo Martin,
seid zwei Tage bin ich aus Waidhaus züruck gekommen. Ich habe dort bei meine Verwandtschaft gewohnt. Dast ist Familie Stich und Dobner. Kennst du?
Meine Opa war Venzel Froněk und er hat dort als financ clo controlor. Meine Oma war Emilie Stich (geb. 4.11.1901) und hat in Reichenthal Geschäft gehabt. Ich bin jetzt 35 Jahre alt. Kannst du mir bitte sagen wie alt bist du? Ich möchte nur wissen was für eine möglichkeit ist, dass wir Verwandtschaft sind. Kannst du jemanden aus Reichenthal oder ihrer Kindern? Wie hiesst dein Opa und was für einer war er gebohren? Wir haben im Familie noch eine Dame welche hat im Reichenthal gelebt. Diese Frau werde schon bald 90 Jahre alt aber sie hat nichts aus diese wichtige geschichte vergesen, das heisst, das ich kann noch viele informacione aus letzte zeit über Krieg und Reichenthal und alles was war gewesen wissen.

Hier ist meine email: Bertholdini@seznam.cz

Liebe Grüsse, Robert Froněk
Re: Neuhausl und Reichenthal [Iva Pleskanková 2.1.2011 12:21] | Reagieren
Nazdar brácho,dostala jsem se na tyhle stránky přes fotky starý Lobky-zaniklé obce ze stejných důvodů jako ty ....jinak babička Emilie zemřela myslím v září 1971 ...
Re: Re: Neuhausl und Reichenthal [Robert Froněk 5.1.2011 11:19] | Reagieren
Nazdar otcova céro vlasti :-))

Tak nějak i po smrti našeho táty mi přišly do ruky různé materiály a na jejich základu stavím vývod, rozrod a rodokmen a všechno to kolem. Takže hledám po všech možnejch čertech co se dá. Za chvíli budu v archivech víc jak doma (i když pojem doma je dosti relativní) a skládám dohromady střípek za střípkem. Naše babi třebas skonala 26.října 1970 v Motole na infekčním odd. č.11. Ale ty ji musíš poměrně dobře pamatovat, neboť mám fotky, na kterých spolu oslavujete tvé narozeniny.
Re: Neuhausl und Reichenthal [Armin Gerstberger 22.2.2014 07:45] | Reagieren
Hallo Martin, ahoj Roberte,

ein Geschichts-, Erdkunde- und Deutschlehrer aus meiner Gymnasialzeit namens Gerhard Fröhlich stammte aus der Gegend. Ich dachte eigentlich, daß er aus dem nahegelegenen Haid/Bor stammte, aber vielleicht stimmt das nicht so genau und er hat Wurzeln in Neuhäusl/Nové Domky oder im nun verschwundenen Reichenthal/Hraničky. 1986 gab er in Puchheim das "Gedenkbuch Neuhäusl" heraus und bereits 1970 im Selbstverlag in München die "Gemeindechronik Neuhäusl, umfassend die Ortschaften Neuhäusl und Reichenthal im Kreis Tachau/Egerland". Das könnte für Euch beide interessant sein.

Liebe Grüße, srdečný pozdrav,

Armin
Re: Re: Neuhausl und Reichenthal [Viktor 27.3.2015 19:26] | Reagieren
Ich bin von der Familie LAmpl. Ich bin interessiert wenn es etwas von dieser Familie hören könnte. Viktor
RE. Robert Froněk [Ing. Tomeček Josef 12.10.2016 13:16] | Reagieren
Jsem rodák z Reichenthalu kde jsem bydlel 1936 až 1938, a pak 1945 až 1947. Mám nějaké skromné materiály, fotografie.
Re: RE. Robert Froněk [ibg Tomeček Josef 19.3.2018 15:13] | Reagieren
sem rodák z Reichenthalu kde jsem bydlel 1936 až 1938, a pak 1945 až j1947. Mám nějaké skromné materiály, fotografie. již jednou jsem odeslal.
Mám foto i pana Froňka, který byl můj kmotr
Reichenthal [Pavel Šolc 8.1.2020 22:40] | Reagieren
Dobrý den,
zajímá mne historie mého dědečka,který sloužil u FS v Hraničkách asi právě v letech 1936-1938.V říjnu 1938 se dostal do zajetí a byl vězněn v Norinberku.Mám ještě nějaké fotografie z dovolené od místního rybníku.
Děkuji za odpověď.Pavel.
 Kommentar und weitere Informationen
Name:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Thema:
Kommentar/Präzisierung:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 72 do následujícího políčka:

   

Více informací ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist