EinloggenEinloggen AnmeldenAnmelden  ČeskyČesky
Wosant (Bažantov) - Bažantov

Beigetragen: Vladimír Minařík

zaniklá ves, která ležela východně od Lesné na prameništi Brtného potoka, který se pod Tachovem vlévá do Mže. Patřila k nejstarším venkovským sídlům oblasti, existovala již počátkem 14. století. Před válkou zde žilo 250 německých obyvatel.
Po válce a odsunu německého obyvatelstva byla vesnice, která neležela v hraničním pásmu, částečně znovu dosídlena. Všichni noví obyvatelé ale z poměrně odlehlého místa postupně odešli, takže nakonec zůstala opuštěna a zbořena.
Bažantov byl (podobně jako nedaleké dosud existující Žebráky) typickou vsí na půdorysu okrouhlice. Zástavbu tvořily usedlosti seskupené kolem rozlehlé oválné návsi s rybníčky. I když po demolici zůstávají ze vsi jen nevelké zbytby zdí ukryté v hustém křoví a také někdejší rybníčky jsou zcela zarostlé, je dispozice vsi dodnes dobře patrná. Po roce 1990 sem bývalí obyvatelé umístili dřevěný kříž a malou pamětní desku připomínající existenci vsi.
Jižně nad vsí při polní cestě k býv. poutnímu kostelu sv. Anny stojí tzv. Bažantovská lípa - jeden z nejkrásnějších soliterních stromů na Tachovsku, udivující především neobvyklou výškou přes 30m. Stáří lípy se odhaduje asi na 300 let, kaplička která pod ní dříve stávala zmizela po roce 1945 beze stopy.

Eingegeben: 27.4.2006Kommentar und weitere Informationen


Kein Datensatz

 Kommentar und weitere Informationen
Name:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Thema:
Kommentar/Präzisierung:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 59 do následujícího políčka:

   

Více informací ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist