EinloggenEinloggen AnmeldenAnmelden  ČeskyČesky
Paadorf (Hraničná) - Hraničná

Beigetragen: Vladimír Minařík

zaniklá osada položená v hlubokých lesích jz. od osady Závist, necelý kilometr od německé hranice.

Má neobvyklou historii - založil ji teprve 1875 jistý Václav Paa řečeno dnešní mluvou "načerno", tj. bez souhlasu majitelů pozemků a úřadů. Spor pak trval řadu let, přesto se osada, jejíž existence byla úředně uznána až roku 1921, rozrůstala a před válkou zde bylo 36 usedlostí. Po roce 1945 odlehlá osada v blízkosti hranice ovšem zůstala nedosídlená a počátkem 50. let zanikla.

Osada stála na dnes z větší části zarostlé mýtině, zůstal z ní jediný dům začleněný do areálu bývalé roty PS který je dnes opuštěn a rozpadá se. Jinak patrno několik zplanělých ovocných stromů a u křižovatky cest napůl vyvrácený sokl kříže.

Necelý kilometr severně při lesní cestě směrem k Závisti tzv. Binhakova kaple, podle pověsti vznikla nákladem úředníka mutěnínského panství A. Binhaka na kterého v těchto místech r. 1708 někdo vystřelil. Kapličku pak nechal vystavět z vděčnosti že útok přežil. Po roce 1945 rozbořena, po roce 1990 obnoveno pod dvěma lipami u cesty základové zdivo a uprostřed vystavěna malá výklenková kaplička.

Eingegeben: 2.5.2006Kommentar und weitere Informationen


Kein Datensatz

 Kommentar und weitere Informationen
Name:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Thema:
Kommentar/Präzisierung:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 73 do následujícího políčka:

   

Více informací ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist