EinloggenEinloggen AnmeldenAnmelden  ČeskyČesky
Grafenried (Lučina) - Lučina - Grafenried

Beigetragen: Vladimír Minařík

zaniklá vesnice Grafenried (název Lučina vznikl teprve po roce 1945) stávala na mírném návrší nedaleko německé hranice západně od Nemanic. Patří k nejstarším sídlům v oblasti, je zmiňována již r. 1282. K Čechám však připadla až úpravou hranice r. 1764. Tím vlastně došlo k rozdělení vesnice mezi dvě země neboť níže ležící část Untengrafenried zůstala na bavorské straně kde stojí dodnes. Žilo zde necelých 300 obyvatel, šlo však o poměrně významnou obec s hraničním přechodem, kostelem, farou, školou, zámkem a řadou řemesel.

Po roce 1945 byla vesnice částečně dosídlena ale počátkem 50. let se odsud museli obyvatelé odstěhovat kvůli zřízení hraničního pásma. Zástavba byla poté demolována.

V prostoru vsi dnes hustě zarostlém vegetací přežívá několik zřícenin - jde vesměs o objekty které unikly demolicím neboť je využívala pohraniční stráž a později byly opuštěny. Zachovány především výrazné zříceniny bývalé školy vpravo od cesty směrem k hranici a část dvora na protější straně cesty. Uprostřed zaniklé návsi skupina lip, pod nimi obnovený křížek. Na východní straně návsi stával kostel sv. Jiří - dnes zarostlá hromada sutin. Sv. od návsi bývalý hřbitov - zachována větší část ohradní zdi s brankou, po roce 1990 některé hroby obnoveny a udržovány. Zámek stával v sv. části vsi - zástavba v této části je dnes zcela zaniklá, údaje o "zbytcích zdí zámku" uváděné v některých publikacích jsou chybné.

Eingegeben: 3.5.2006Kommentar und weitere Informationen


Reakce na článek V.Minaříka [Luboš Páleník 4.1.2007 21:15] | Reagieren
Zámek v Ober Grafenriedu sloužil v období 1874-1945 jako škola!
2016 [Vendula 5.3.2017 20:39] | Reagieren
Postupně se odhalují a upravují sklepy a pozůstatky budov, zbytky kostela jsou odkryté a upravené, provází to popisky a fotografie. Moc krásné, stojí zo za návštěvu.
5 plus 2 [Gabi Uhrová 16.6.2017 19:30] | Reagieren
Dle článku z týdeníku 5 plus 2 se do zaniklé obce vrací život. Postupně jsou odhalovány základy budov na úroveň terénu z roku 1945. Odkaz zde: http://www.5plus2.cz/?e=KA-PLZEN-M&d=16.06.2017#strana=26
 Kommentar und weitere Informationen
Name:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Thema:
Kommentar/Präzisierung:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 50 do následujícího políčka:

   

Více informací ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist