EinloggenEinloggen AnmeldenAnmelden  ČeskyČesky
Pirken - Kirche St. Leonhard (Březenec - kostel sv. Linharta) - Historie

Beigetragen: Pavel Beran

Původně gotický z poloviny 14. století stával na návsi Březence, který dnes tvoří městskou část Jirkova. Kostel byl založen Janem a Hukem z Alamsdorfu, pány na nedalekém hradu Neusteinu. V letech 1749-69 prošel barokizující úpravou. Úpravami v roce 1804 získal nový krov a novou kamennou věž se zvonem. Objekt byl obdélného půdorysu s pravoúhlým presbytářem, napojeným na hlavní jednolodní prostor bez triumfálního oblouku.

V šedesátých letech byla gotická platika Madony z Březence pocházející z období kolem roku 1340 převezena na farní úřad do Bučovic na Moravě. V sedmdesátých letech byl kostel značně zchátralý a jeho mobiliář zdevastovaný. V roce 1973 se uvažovalo o jeho opravě, na níž měly přispět i Severočeské hnědouhelné doly. Nakonec však ONV Chomutov předložil MěNV v Jirkově vyjádření: "kostel stojí na nevhodném místě a brání rozhledu řidičů". V roce 1982 došlo k upuštění od památkové ochrany s odůvodněním: "kostel je ve značně zhátralém stavu, naáklady na jeho opravu by byly ekonomicky neúnosné, a nadto vytváří závadu silničního provozu". Na to byl ještě tentýž rok kostel odstřelen.

Volně převzato z publikace M. Laurenčíková, J. Gaža: Zaniklé kostely na Chomutovsku, Okresní muzeum v Chomutově, 2001

Eingegeben: 7.5.2006Kommentar und weitere Informationen


Sv Linhart [Husson 12.8.2006 17:40] | Reagieren
Ich bin ein francösiche Geschichter. Ich lerne Sv Linhart.
Kônnen Sie mir Informationen geben.
Wenn was ihre Kirche Gebaut?
^Viel Danke
 Kommentar und weitere Informationen
Name:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Thema:
Kommentar/Präzisierung:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 60 do následujícího políčka:

   

Více informací ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist