EinloggenEinloggen AnmeldenAnmelden  ČeskyČesky
Flecken (Fleky) - Fleky

Beigetragen: Vladimír Minařík

Devastovaná vesnice či spíše zbytky ležící západně od Nýrska, při silnici od Chudenína ke hranici se SRN.Ves byla založena asi v polovině 16. století, původně česká osada byla později postupně téměř úplně poněmčena. Před válkou zde bylo 80 domů a přes 500 obyvatel, kostel ani faru ale Fleky neměly, ty byly v nedalekém Červeném Dřevě.

Ves se skládala ze tří sídelních celků - ve směru silnice od Chudenína to byly Zadní, Střední a Přední Fleky. Po roce 1945 odsun německého obyvatelstva a uzavření hraničního přechodu čímž nastalo postupné ničení vsi. Ta se od 50. let ocitla v blízkosti hraničního pásma a až do roku 1990 byla nepřístupná, velká většina zástavby byla zbořena.

Dnes přežívají v relativně "nejzachovalejším" stavu Přední Fleky kde zůstal pomník obětem 1. světové války na býv. návsi a pár starších domů (některé zpustlé), období socialismu je obohatilo o dvě nevzhledné bytovky obývané převážně cikány a stejně nevzhledný zemědělský areál. Ze Středních Fleků zůstal pouze polorozpadlý hospodářský dvůr, ze Zadních Fleků dva opuštěné domy.

Západně od Fleků ležela ještě dnes zcela zaniklá osada Šternov, zničená v 50. letech. Stávala zhruba v polovině cesty od Předních Fleků k hranici v místech kudy dříve procházely zátarasy (ty byly v 70. letech posunuty těsně za Přední Fleky). Dnes po 10 staveních zbylo jen několik zplanělých ovocných stromů

Eingegeben: 23.5.2006Kommentar und weitere Informationen


Kein Datensatz

 Kommentar und weitere Informationen
Name:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Thema:
Kommentar/Präzisierung:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 87 do následujícího políčka:

   

Více informací ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist