EinloggenEinloggen AnmeldenAnmelden  ČeskyČesky
Juránkova chata na Svarohu (Juránkova chata na Svarohu) - Historie

Beigetragen: Honza a Blanka Reichardtovi

V roce 1922 si postavil plzeňský Ski-klub na vrcholu hraniční hory Svaroh malý srub, pojmenovaný po propagátorovi lyžování Arne Juránkovi. Srub po čase vyhořel a na jeho místě vyrostla nová na tehdejší dobu přepychová chata s ústředním topením. Koncem války byla úplně zničena, ale už v létě roku 1945 členové klubu na troskách postavili další. Od roku 1948 zde pobývala jednotka Pohraniční stráže, po jejím odchodu zbyly jenom ruiny.

Eingegeben: 9.12.2006Kommentar und weitere Informationen


Svaroh [Jana Karnoltova 26.4.2011 09:45] | Reagieren
Dobry den, znala jsem misto Svaroh jen z popisu mych rodicu, kteri zde v letech predvalecnych lyzovali (jsem rocnik1946). Ted se mi po tolika letech naskytla moznost s GPSkou vystoupat na Svaroh. Mohu rici, ze jsem byla zdesena krajinou na ceske strane. Muzete mi prosim napsat, kdo takto ty strane zdevastoval, pripadala jsem si jak v hororu, vyrvane stromy, suche pahyly. Pri prechodu na stranu nemeckou je les normalni. Kdo za to muze? Ale presto jsem rada, ze jsem na Svarohu byla. Zdravim JK
devastace [kakov 26.4.2011 16:49] | Reagieren
lesy zdevastovala velmi dokonalá spolupráce kůrovce a naprosto stupidní správy národního parku Šumava..... před rokem 1989 byly lesy na šumavě v pořádku, ale po revoluci si bohužel zapálení ochranáři nedokázali uvědomit, že od dob Klostermana je na Šumavě už "jen" hospodářský les a že tedy bez zásahů ze strany člověka nepřežije, takže slavná bezzásahovost způsobila velké rozšíření kůrovce a následně orkán kyril dokonal dílo zkázy, možná, kdyby byl na šumavě původní les, nebyli by ty účinky tak hrozné
Devastace lesů. [Václav Špál 26.4.2011 19:42] | Reagieren
Ten předcházející blábol neberte vážně, nepořádek v lesích byl brzy po vyhnání Němců a pak se v socialistickém hospodářství pokračovalo, mám dost velké zkušenosti, prošel jsem pracovně za posledních 45 let lesy Od Aše po Suchdol na Lužnicí. Sloužil jsem také jako pohraničník. Tak vím o čem mluvím. Rozdíl byl v tom, že se do hraničního pásma nesmělo a Rudé Právo lhalo.
Kůrovec je normální součást přírodního řetězce, taktéž mrtvý les. ten je mrtvý jen zdánlivě.

Hezký den s broučky.
Re: Devastace lesů. [Aleš Stodola 27.4.2011 12:44] | Reagieren
Takovýto příspěvek, jak napsal pan Václav Špála může vytvořit jedině blb.Takové informace, jaké uvádíte svědčí o Vaší povrchnosti.Mrtvý les, jen zdánlivě, patrně normální lidi vidí asi jen pařezy v představách. Taky se samozřejmě za socializmu do hr, pásma nesmělo znamená, že se za dráty nikdo nedostal 40 let na práci v lese a zemědělství.Ano Rudé Právo lhalo jak mohlo, zato dneska se píše čistá pravda.Pozdrav Hezký den s broučky,to už je bez komentáře. Pane Špálo více takových kvalitních komentářů. S pozdravem Stodola Aleš
Re: Re: Devastace lesů. [Cumbuch Manana 28.4.2011 23:09] | Reagieren
Václav Špál má pravdu. Stačí si vyjít na Šumavské hřebeny a podívat se kolem. Kdo nevidí ten nový různorodý porost, mnohde již vyšší než 4 m, musí být opravdu slepý. Zdálky nebo z helikoptéry to samozřejmě ještě vidět není.
Re: Re: Devastace lesů. [Jan Pařízek 29.4.2011 07:00] | Reagieren
Pařezy jsou jen po pokácení stromů pilou. a pak je nutné sázet, nejlépe plantáže smrku, nejlépe roste, dává vysokou produkci, snadno se po zasázení ujímá, je ideální pro konstrukce, musíme přiznat, že je to i hezký strom. Bohužel je to špatné pro přírodu, staří lesníci říkávali - smrk to je pro les smrt - nestabilní porosty, kůrovci, devastace půdy, druhová jednotvárnost. Smrk do lesů patří jen ve směsích - jedle, buk, příměsí javorů,jeřábů,bříz. Samotný smrk je jen pro velké nadmořské výšky. a tam již není ak atraktivní pro těžby, že. Je to vše jen o honbě za ziskem.

"Brouk" byl je a bude.
 Kommentar und weitere Informationen
Name:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Thema:
Kommentar/Präzisierung:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 88 do následujícího políčka:

   

Více informací ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist