EinloggenEinloggen AnmeldenAnmelden  ČeskyČesky
Wieles (Běleň) - Běleňská lípa

Beigetragen: Jiří Kripner

Nejen lidé mají své osudy. Zajímavý osud má i lípa v Běleni nedaleko Malšína, která je označována za nejstarší lípu v jižních Čechách. Byla prý vysazena kolem roku 1200. V té době stál v nedaleké Zátoni již 150 let klášter, a v místech, kde roste tato lípa, vedla již několik staletí zemská stezka z Vyššího Brodu k „nižnímu brodu“ v Zátoni.
V rožmberském urbáři z roku 1374 je uváděn Bělenův dvůr, a protože se „rodové lípy“ sázely při stavbě základů statku, lze usuzovat, že pravděpodobně také Bělenův dvůr byl založen na přelomu 11. a 12. století. Pod lipou Bělenova dvora tábořila husitská vojska i armády za třicetileté války. Od roku 1518 stávala vedle lípy rychta, přičemž zdejší rychtářství spravovalo mimo Běleně i Zábraní, Brannou a Poustevnu. Za vlády Petra Voka z Rožmberka, když byla lípa stará čtyři staletí, stával kousek od ní Pablův mlýn, a lípu, již mohutnou, bylo vidět i od Lojzova a Synkova mlýna.

V polovině 19. století bylo na Běleni 16 statků a u většiny z nich také nechyběla rodová lípa. Ale Bělenova lípa neměla již tehdy v kraji sobě rovné. Scházeli se pod ní obyvatelé při křtu, svatbě i pohřbu. Od ní také odcházelo při poválečném odsunu 87 německých obyvatel Běleně a pod ní v roce 1946 dorazilo 67 nových dosídlenců, převážně rumunských reemigrantů.

Když v roce 1951 lípa o obvodu dvanáct a půl metru po zasažení bleskem vyhořela, zdálo se, že je to její konec. Avšak stalo se něco překvapujícího. Zatímco obec Běleň zanikla, lípa se vzpamatovala a žije dál.


Eingegeben: 26.12.2006Kommentar und weitere Informationen


poznámka [Jan Kára 22.1.2011 11:28] | Reagieren
mám k dispozici 2 fotografie lípy z 28.8.1957, jedna z nich zachycuje i boží muka stojící vedle lípy.
Re: poznámka [Jiří Kripner 22.1.2011 13:22] | Reagieren
Pokuste se je, půjde-li to, vložit fotografie na stránky osobně nebo je zašlete správci stránek panu Ing. Beranovi na mail

beran@seznam.cz
Re: poznámka [Jiří Souček 16.8.2011 17:41] | Reagieren
Zdravím, mohl byste mě prosím kontaktovat na email jiri.soucek zavináč email.cz ? Měl bych o kopie fotografií památné lípy vážný zájem.
 Kommentar und weitere Informationen
Name:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Thema:
Kommentar/Präzisierung:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 82 do následujícího políčka:

   

Více informací ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist