EinloggenEinloggen AnmeldenAnmelden  ČeskyČesky
Untermoldau (Dolní Vltavice) - Dolní Vltavice

Beigetragen: Zdeněk Pechar

Nejstarší jméno obce " Na Hirzowe" (něm.Hirschau) se datuje 2. března 1268, na darovací listině sepsané v Písku. Později se uvádějí jména Hirzow, Wltaua, Wultag a Wulda. Od roku 1918 se obec jmenuje Untermoldau, česky Dolní Vltavice.
Vedle původního statku Mokrá, který byl založen již dříve, byla Dolní Vltavice největším a nejvýznamějším osídlením majitele, purkrabího Hirze. Například náměstí mělo plochu přes 1 hektar,dlouhé 190 a široké 90 kroků.
V roce 1350 obdržela obec práva městyse. I když s titulem městys byla spojena povinost celou obec opevnit, byl opevněn jenom kostel zdí 2 metry vysokou a 1 metr silnou. Což ovšem stačilo, aby opevnění pojmulo obyvatelstvo
celé obce. Toto opevnění zaniklo až po 1. světové válce.
Po husitských válkách se objevuje český název obce - Vltavice.
V roce 1669 byla obec opět povýšena na městys. Dostala tím právo pořádat dva veřejné výroční trhy, které byly později rozšířeny na pět. Tato práva potvrdila Marie Terezie v roce 1747 a Josef II v roce 1782.
První zmínka o kostelu sv. Linharta je z roku 1355. Kostel byl pak několikrát přestavován. Při stavbě přehradního jezera Lipno byl kostel spolu s částí obce zatopen. Na náměstí stával pranýř z poloviny 16. století, ten je uschován v Krumlovském muzeu.
Výtah z kroniky obce.

Eingegeben: 26.12.2006Kommentar und weitere Informationen


Kein Datensatz

 Kommentar und weitere Informationen
Name:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Thema:
Kommentar/Präzisierung:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 94 do následujícího políčka:

   

Více informací ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist