EinloggenEinloggen AnmeldenAnmelden  ČeskyČesky
Totzau (Tocov) - Masakr v Tocově II

Beigetragen: Jiří Kripner

Toulky minulostí: Masakr v Tocově II.
Vydáno dne 19. 01. 2005
„V domě čp. 85 bydlela rodina Bartlova, manželé Johann a Marie a jejich děti Marie, Willi a Fritz ve věku 17, 15 a 12 let. Těchto pět obyvatel domu leželo mrtvých v předsíni, provrtáno bezpočtem střel. Poněvadž už se stmívalo, nařídil komandant, aby byly mrtvoly osvíceny svíčkami a potom museli všichni, muži, ženy a děti, procházet okolo a dívat se na ten hrozný výjev.

Nato musely být mrtvoly hromadně pohřbeny mimo hřbitov. Podobná tragédie se udála v noci z 2. na 3. června 1945 na samotě Kottershof čp. 80, vzdálené od vesnice asi dvacet minut. Zde bydlela rodina Sacherova a hostinský Klotz se svou dcerou Annou Bernt, rozenou Klotz. Kvůli podezření, že ukrývali okresního vůdce NSDAP z Kadaně, zastřelili Češi manžele Oswalda a Theresu Sacherovi, Oswaldova bratra Konrada Sachera a majitele sousedního domu a jeho bratra: Josefa a Ludwiga Tobischovi. Jen několik měsíců staré dítě manželů Sacherových bylo asi po roce nalezeno mrtvé v žumpě. Jednotlivosti této vraždy vešly ve známost jen pozvolna, neboť přeživší o tom pod hrozbou smrti nesměli mluvit. Ještě ve stejnou noc musely Anna Bernt, roz. Klotz, žena G. H. ze Saské Kamenice, která v tom domě bydlela jako uprchlice před bombardováním, a paní Tobisch, manželka zavražděného, zahladit krvavé stopy a pohřbít mrtvoly v zahradě.
Dne 5. června 1945 přijela časně zrána auta s českým vojskem. Vojáci obklíčili vesnici, takže ji nikdo nemohl opustit, prohledávali pole a lesy, vnikali do domů, týrali a rabovali. Dopoledne přivlekli pana Klotze, který během předchozích hrozných dnů přišel o rozum a tvrdili, že u něj nalezli revolver. Komandant řval: „Byly nalezeny zbraně, nechám vás dvacet postřílet!" Před kostelem stálo auto, které revoluční garda až do poledne plnila naloupeným majetkem. Ve tři hodiny odpoledne přišel rozkaz: „Všechno obyvatelstvo nastoupit u dolního hostince!" Po cestě byli lidé biti, na ženy, které nemohly běžet rychle, bylo pokřikováno: „Utíkejte, vy německé svině!" Nejen revoluční garda týrala lidi, nýbrž i čeští civilisté, kteří byli ozbrojeni jezdeckými bičíky a přišli do Sudet, aby si přivlastnili německý majetek. Ve všem tom zmatku, který panoval na ulici, pochodovalo četnictvo se samopaly. Rány bičem a kopance se sypaly na ženy: „Běžet, německé svině!"
Velitel četníků přečetl jména šesti bývalých členů strany NSDAP, kteří se museli postavit obličejem proti kůlně na druhé straně ulice. Vůdce celé skupiny, nějaký český komisař, procházel pak skrze řady německých mužů, vytahoval jednoho za druhým až do požadovaného počtu dvaceti. Často říkal: „Nechci už nic vědět o té německé svini" nebo „Ty blonďatý Germáne, pojď také ven", přičemž vyhledával právě velké a blonďaté muže a chlapce. Nejprve jim vzali, zatímco stáli s rukama nahoře proti kůlně, vše, co měli na sobě, potom jim zuli boty a holinky. Za ustavičného bití biči a pažbami pušek vytrpěli nejtěžší mučení. Jeden sedmnáctiletý hoch upadl do bezvědomí, kbelíkem studené vody jej však vzkřísili. Za ruce jej pak táhli po zemi. Když byli lidé mučeni a týráni zhruba dvě hodiny, poručil jim komandant nastoupit ve dvou řadách. Potom se vojáci postavili proti obyvatelstvu. Byl ukázán zcela nový rozbitý revolver, domněle nalezený. Potom komandant pronesl proslov, v němž prohlásil, že tito mužové (tj. oněch vybraných dvacet) budou zastřeleni ve jménu Československé republiky. Samopaly rachotily, zaznělo několik jednotlivých ran z pistolí ... pak zoufalý nechápající křik žen a dětí."
Celkem bylo v Tocově - měsíc po válce a bez policejního vyšetřování - zastřeleno nejméně jedenatřicet lidí.
PhDr. Petr Hlaváček, Ph.D

http://www.mesto-kadan.cz/kn/


Eingegeben: 5.1.2007Kommentar und weitere Informationen


Měli by jsme se stydět ! [Tomáš P. 12.5.2007 10:49] | Reagieren
Takováto brutalita a tvrdá šikana je šokující,Jestli tyto dva članky četl nějaký němec,musí Čechy ze srdce nenávidět.
Re: Měli by jsme se stydět ! [Karel 25.2.2008 15:15] | Reagieren
Jestli tyto dva články četl nějaký Němec, musí Čechy ze srdce nenávidět...Jestli 2. světovou válku zažil nějaký Čech, musí Němce nenávidět....Tak si to přeberte
Re: Měli by jsme se stydět ! [Petr 16.7.2008 16:12] | Reagieren
Pokud tam nebyl nikdo z našich příbuzných, nemáme se proč stydět. Každý národ má svoje hrdiny i zločince. On odsun Cechů v roce 1938 taky neprobíhal v rukavičkách. O koncentrácích a gestapu nemluvě. Děda měl kamarády v Lidicích a dodnes nechápe odsun Němců jako křivdu.
Re: Měli by jsme se stydět ! [Petr 16.7.2008 16:14] | Reagieren
Ovšem pravda je, že tohle mělo být vyšetřováno jako zločin, stejně jako činy dalších členů RG, kteří dodnes žijí mezi námi, přestože jejich činy jsou zaznamenány např. v obecních kronikách nebo zápisech správních komisí a MNV.
nazor [Michal 14.1.2009 09:09] | Reagieren
je pravda,ze Nemci se v Cechach dopustili zla,to ovsem neznamena,ze zlo oplatim zlem a svuj vztek a frustraci si vybiji na nevinnych,pak poklesnu na jeho uroven,na stejne dno podlosti jako nemecti naciste.
Je semozrejme,ze RG pozdeji stejne tvrde,ve jmenu rezimu KSC mlatila ceske protinacisticke bojovniky.Prislusnici revolucnich gard bzli za nemeckych nacistu praskaci,konfidenti a to same delali za komunistickeho rezimu.Je smutne,ze dodnes nebyl ani jeden z techto darebaku potrestan
cugina [cugina 16.4.2015 07:27] | Reagieren
Myslím si že každý z vás kdyby si prošel tím čím si prošli češi v té době ,by se choval stejně !!!! Vžijte se do jejich situace, kdy nacisti a nejen nacisti, ale i němečtí civilisté napadali lincovali a vyvrazdovali české obyvatelstvo . Musela zde panovat neskutecna nenávist !!! Nedivím se těm lidem já bych se zachoval stejně !!!! Měli prostě jen možnost se pomstít !!!!
souhlasím s vámi... [honzanr 16.4.2015 16:50] | Reagieren
a ještě dodávám, že mám určité pochybnosti o průběhu popsaného děje!.Je to napsáno tendenčně a jakoby stál autor přímo u akterů děje! Pokud by tomu tak bylo, proč on či jiní případní svědci nezasáhli ve prospěch těch, který mbylo "ubližováno"?? Kdo pomohl v pohraničí Čechům v době těsně před 2.svět. válkou? o těchto umučených, ubitých a znásilněných se " jaksi" nehovoří...To je velice smutné!
Bez nadpisu [Lucie 23.10.2015 11:48] | Reagieren
Jsem z rodiny Totzauerů, můj dědeček o vysídlení němců nechtěl nikdy mluvit, měl z toho trauma na celý život. V roce 1945 mu bylo 8 let. Nechci ani domýšlet, co si museli ti lidé prožít.
 Kommentar und weitere Informationen
Name:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Thema:
Kommentar/Präzisierung:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 81 do následujícího políčka:

   

Více informací ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist