EinloggenEinloggen AnmeldenAnmelden  ČeskyČesky
Rosendorf (Růžová-hřbitovy a evangelický kostel) - Hřbitovy u Růžové

Beigetragen: Vladimír Kraus

Na Petrově vrchu jižně od obce (370 m) byl r. 1906 založen rozlehlý hřbitov, kam byly přestěhovány i některé náhrobky od kostela sv. Petra a Pavla (za zdí dosud stojí zachovalý býv. větrný mlýn, slouží jako penzion). Na silnici pod hřbitovem je obnovený pomník padlým v 1. světové válce. Na sousedním Kovářově vrchu byl po zrušení náboženských diskriminačních opatření po polovině 19. století vybudován evangelický hřbitov, k němuž vede cesta alejí od ev. kostela na okraji obce (Růžová byla evangelickou farností, piod níž patřilo přes 50 obcí).
Katolický hřbitov má zachovalou zeď, jinak jsou oba dva hřbitovy silně zdevastované, ev. kostel je opuštěný a na pokraji zkázy.
Katolický kostel sv. Petra a Pavla v obci, který byl koncem 80. let téměř zříceninou, je obnoven po rekonstrukci, která skončila v r. 2000.

Eingegeben: 18.1.2007Kommentar und weitere Informationen


Rosendorf - Růžová [Václava Lieblová 3.6.2009 09:50] | Reagieren
Dobrý den,
náhodou jsem se dostala na Vaše stránky. Jsou zajímavé. Žiji v Růžové. Čas běží a věci se mění. Dnes je katolický hřbitov funkční a udržovaný, ne tak evangelický. Stavba kostela evangelického, o který obec usiluje chátrá, z důvodu nevyjasněných vlastnických vztahů. Jak je napsáno v článku kostel sv. Petra a Pavla byl opraven roku 2000. Letos byla dokončena po šesti letech i oprava bývalé školy. Pokud budete mít chuť aktualizujte prosím informace.
Děkuji Lieblová Obec Růžová
Re: Rosendorf - Růžová [Vladmír Kraus 3.6.2009 10:14] | Reagieren
Hřbitov na vrchu Petřín, pod větrným mlýnem, jsem navštívil naposledy v listopadu 2008 a byl tehdy stále ve zdevastovaném stavu. Nevím, zda myslíte tento, pokud byl od té doby opraven, je to malý zázrak. Nedávno jsem takovou proměnu zaznamenal v obci Drchlava na českolipsku.
Re: Rosendorf - Růžová [Vladmír Kraus 3.6.2009 12:21] | Reagieren
Možná máte na mysli hřbitov u Janova, ten je ovšem stále používán.
upřesnění názvu hřbitova [Podhorský 29.10.2009 13:28] | Reagieren
V Růžové jsou tři hřbitovy - katolický u kostela sv.Petra a Pavla, v současné době upraven a používán k pohřbívání - druhý evangelický od roku 1864 do 1945 a poslední největší obecní na svahu kopce Petřín (Petersberg, Sturmberg)
Hrbitov v Ruzove [Michal Schwab 21.6.2010 21:53] | Reagieren
Jestli katolicky hrbitov v Ruzove je cinny- tezko. Jezdim tam casto a chodim po okoli. Asi pred 5 (?) lety nekdo zdevastoval tam veskere napisy na hrobech, vsechno bylo vyvezeno. Predpokladam, ze na objednavku nejakeho kamenotesarstvi. Nechci verit, ze nikdo, ani vedeni obce nic nevedelo(( Ostuda. To neni jeden kaminek. Slo o rozsahlou akci.
 Kommentar und weitere Informationen
Name:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Thema:
Kommentar/Präzisierung:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 97 do následujícího políčka:

   

Více informací ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist