EinloggenEinloggen AnmeldenAnmelden  ČeskyČesky
Wernstadt - Gottesberg (Verneřice-Boží vrch) - Z historie kostela

Beigetragen: Jan Kruliš, Praha

Poutní kostel N. Trojice na Božím vrchu západně od Verneřic byl postaven v letech 1732-33, rozšířen byl v r. 1735 o předsíň a dvě prostory při vchodu do ochozu, téhož roku byla postavena nedaleko i poustevna. V r. 1737 byla zřízena zastavení křížové cesty, odstraněná v 19. stol. Kostel byl byrokní centrální stavba, která byla obestavěná nižším, rovněž okrouhlým ochozem s malou obdélníkovou kaplí v ose a s širokou předsíní, která tvořila hlavní průčelí. Válcový střed byl členěn lizénovými rámci a segmentovými okny, na střeše s lucernou. Ochoz byl hladký s obdélníkovými okny. Průčelí se dvěma postranními pilastry, obdélníkovým portálem a čtyřmi obdélníkovými okny bylo zakončeno křídlovým štítem. Po stranách byla připojena průčelí ochodu s vchody. Nad štítem se nacházela polygonální vížka, nad bočními částmi sanktusníky. Ústřední válcový prostor se čtyřmi pilastry a římsou byl sklenut kupolí. Po stranách a za oltářem se nacházely obdélníkové, segmentem zakončené vstupy do ochozu a nad nimi segmentově zakončená čtvercová okna. Tento prostor býval takřka v celé šíři otevřen do plochostropé předsíně, v níž stávala dřevěná kruchta. Ochoz byl mírně hraněný, plochostropý, v jeho ose byla obdélníková plochostropá prostora.
Ze zařízení se po druhé světové válce zachovala pouze oltářní architektura (hlavní a dva boční rokokové oltáře). Obrazy a sochy byly zničeny. V ochozu byly zachovány poškozené hodnotné barokní sochy sv. Josefa, Jana Nepomuckého, Františka a světce-biskupa bez atributu (sv. Mikuláš?), dále byl zachován barokní krucifix a zbytky řezané rokokové kazatelny. Před kostelem stávala socha Kristus na Olivetské hoře z 19. století.
Pramen: E. Poche a kol., Umělecké památky Čech T/Ž, Academia 1982

Eingegeben: 18.1.2007Kommentar und weitere Informationen


Kein Datensatz

 Kommentar und weitere Informationen
Name:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Thema:
Kommentar/Präzisierung:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 33 do následujícího políčka:

   

Více informací ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist