EinloggenEinloggen AnmeldenAnmelden  ČeskyČesky
Pirken - Kirche St. Leonhard (Březenec - kostel sv. Linharta) - Doplněk k historii

Beigetragen: Jan Kruliš, Praha

Kostel sv. Linharta byl původně gotický z 2. poloviny 14. století, zbarokizován byl v letech 1749-69, v roce 1802 došlo k rekonstrukci včetně zvýšení věže, opravován byl v letech 1833, 1869 a 1894. Kostel byl jednolodní obdélný s pravoúhlým presbytářem spojeným bez triumfálního oblouku s obdélnou lodí, hranolová věž byla vtažena do lodi. V ose presbytáře stála čtvercová sakristie sklenutá českou plackou. Fasády bývaly členěny lizénovými rámy. Kruchta stávala na dvou pilířích a třech polokruhových arkádách.
Zařízení kostela bylo velmi hodnotné. Hlavní oltář byl dvoudílný z 2, poloviny 18. století s tumbovitou menzou, svatostánkem a anděly, v zasklené skříni stávala socha sv. Linharta z doby kol. r. 1510. Před oltářem stály 2 velké dubové svícny s točitými sloupy na trojhranných pískovcových podstavcích z 18. století. Boční oltář sv. Antonína Pad. byla portálová architektura s diagonálními představenými pilastry, se sochami sv. Floriána a sv. Víta a obrazem sv. Antonína Pad. v bohatě vyřezávaném rokajovém rámu. Pocházel z poloviny 18. století. Protějškový oltář Neposkrvněného početí P. Marie se sochami sv. Jana Nepomuckého a dalšího světce a s obrazem P. Marie pocházel ze stejné doby. Z poloviny 18 století pocházela i rokoková kazatelna se sochou Salvátora na stříšce. V kostele se dále nacházela velmi hodnotná socha Madony z polychromovaného dřeva (gotická z poloviny 14. století), socha sv. Šebestiána z doby kolem r. 1520 a hodnotný krucifix z téže doby ze školy U. Creutze., pozdně barokní socha Madony z konce 18. století, na zasklené skříni votivní obraz Pouť Jirkovských z r. 1746. Křtitelnice pocházela z r. 1587, byla renesanční, pískovcová s válcovým kanelovaným dříkem a palmetovou kupou s nápisem. Zpovědnice byla rokoková z počátku 2. poloviny 18. století. V kostele se nacházel náhrobník z r. 1587.
Kostel býval obklopen hřbitovem, hrazeným kamennou zdí, na kterém se nacházel pozdně klasicistní náhrobek od
F. Dietze z Černovic.
Pramen: E. Poche a kol., Umělecké památky Čech, A/J, vyd. Academia, Praha 1977

Eingegeben: 24.1.2007Kommentar und weitere Informationen


Kein Datensatz

 Kommentar und weitere Informationen
Name:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Thema:
Kommentar/Präzisierung:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 82 do následujícího políčka:

   

Více informací ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist