EinloggenEinloggen AnmeldenAnmelden  ČeskyČesky
Fleissheim (Horní Borková) - Historie

Beigetragen: Zdeněk Pechar

Vesnice Horní Borková měla německé jméno nejprve Schachl, později Fleissheim / domov píle / to dokazuje, že od dosídlenců bylo požadováno mnoho dřiny a píle.
V roce 1806 dal tehdejší knížecí ředitel panství v Krumlově Ernst Mayer podnět, aby bylo zkultivováno rozsáhlé lužní území, tehdy nazývané pestřický luh. Vedle, právě se usídlivších poddaných na rozsáhlém lužním území, k němuž patřila i Dolní Borková, požádali knížete Schwarzenberka v roce 1813 o povolení k usídlení přespolní osídlenci z Bližné, Jablonce, Zbytin, Švudic u Čimelic, Kozí Stráně, Lipna a Holzschlagu.Již v březnu 1814 povolil kníže žádosti o osídlení.
Osídlenci číslo 1 až 32 dostali 1 korec pole ( 28, 7732 arů ) a louku v luhu.Osídlenci číslo 1 až 15 dostali také pozemky na Schacherlově louce.Podle této louky byla také Horní Borková pojmenována v nářečí Schachl.Jméno Schachl znamená o samotě stojící lesík.


Eingegeben: 8.3.2007Kommentar und weitere Informationen


zatopení Lipnem [Petr Horn 18.12.2007 13:34] | Reagieren
Původně měla celá vesnice zmizet pod hladinou Lipna, stejne jako prilehle raseliniste. Nastesti se zatopova cara zastavila tesne u byvale vesnice.
 Kommentar und weitere Informationen
Name:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Thema:
Kommentar/Präzisierung:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 37 do následujícího políčka:

   

Více informací ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist