EinloggenEinloggen AnmeldenAnmelden  ČeskyČesky
Falkenau an der Eger-Synagoge (Sokolov-synagoga) - Geschichte der Synagoge Falkenau

Beigetragen: Pavel Frýda

Erste Erwähnungen von jüdischen Einwohnern in Falkenau stammen aus dem Jahr 1651. Damals lebten hier 21 Familien. Nach 1848 als das Verbot des Umzugs fiel, wuchs auch in Falkenau die Zahl der Einwohner, darunter auch der jüdischen bis 1877 auf 156 heran, 1898 war es 248. Die Anzahl sank dann bis 1938 auf 55, die später in Konzentrationslagern umgebracht wurden.

Am 31.8.1897 weihten die jüdischen Gläubigen ihre Synagoge im maurisch-romanischen Stil durch ein. Die Synagoge wurde nicht nur für die Abhaltung von Gottesdiensten genutzt sondern auch als Ort der jährlichen Versammlungen der Vertreter der jüdischen Kommunität aus den Regionen Chodau, Ellbogen, Kraslitz, Neusattel, Olovo und Unterreichenau. In Falkenau wirkte auch ein jüdischer Frauenverein, Bestattungsverein von Chever Kadisch, die jüdische Jugend hatte eigene Schwimmabteilung und Fußballmannschaft. An der Reichskristallnacht an 10.11.1938 überfielen Anhänger des Nationalsozialismus die Synagoge, plünderten sie und setzten sie schließlich in Brand. Am Platz der Synagoge befindet sich heute eine Gedenktafel.
Übersetzung: Dieter Pohl

Eingegeben: 22.3.2007Kommentar und weitere Informationen


připomínky [PhDr.Helena Kavová 7.3.2009 18:37] | Reagieren
Vážený pane,
mohu-li vás poprosit, opravte v textu, že židovské osídlení Sokolova tvořilo 21 rodin v roce 1651.Zřejmě jste vycházel z publikace "Židovské památky Karlovarska", soudě dle nesmyslu dalšího o 55 židech v roce 1938.Ani to není pravda. A je tam toho mnohem více k opravě.. K této publikaci totiž napsal odborník pražského židovského muzea připomínky v rozsahu 3 stran a já jsem sokolovský text komplexně přepracovávala pro ŽNO Karlovy Vary pro chystanou publikaci.
21 rodin to nebylo a taky to rozhodně zdaleka není první zmínka o zdejším židovském osídlení. ty pochází ještě z doby dřívější.Rodina Khonů nikdy v K. Poříčí nebydlela, byli to Rosenbaumovi........atd....
Pokud to však bude číst nezasvěcený člověk, může z těch informací vycházet a vzniknou omyly další.
Děkuji. PhDr.Helena Kavková
Re: připomínky [Pavel Frýda 8.3.2009 18:22] | Reagieren
Dobrý den paní doktorko,
jsem potěšen, že jste si příspěvek přečetla. V údajích o počtech židovskéjho obyvatelstva jsem se tedy omezil na Rozkošnou-Jakubce, Židovské památky Čech. Ano, původně jsem v příspěvku použil jakýsi "mix" údajů ze jmenované publikace a Židovských památek Karlovarska. Odborným publikacím obecně důvěřuji, ostatně nic jiného mi nezbývá, jsem jen amatér, akademické vzdělání postrádám, na srovnávání údajů v publikacích a archivech nemám čas, ani prostředky.
Památník Yad Vashem na netu uvádí jako oběti holocaustu jména Kohn Rosa (nar.1885) a Kohn Leo (nar.1880) z Koenigswethu, okr.Falknov, v místě se narodili. Jinak jsou údaje velmi strohé, jmenovaní nebyli sourozenci, jestli zde pak i dále žili se neuvádí. Zadavatel stránek v r.1956 zřejmě zpracoval jen to co si pamatoval. Rosenbaumovi na netu Yad Vashem uvedeni nejsou.
Děkuji za Váš zájem a připomínky, těším se až si budu moci chystanou publikaci přečíst.
Prosba [Karolína Šebová 14.3.2009 17:32] | Reagieren
Dbrý den mám dělat seminarkua vybrala jsem si židovství.Jen vzadaní bylo že to mělo být za středověku do 30. války. Žádne infrormace byste mi poskytnout nemohl že ?.....Když taks emi ozvěte na email...děkuju :)
Re: Prosba [Karolína šebova 14.3.2009 17:33] | Reagieren
Ps: melo to byt loako na tema utlačovaní,ghete a diaspory ...
Re: Re: Prosba [Pavel Frýda 15.3.2009 21:21] | Reagieren
Dobrý den Karolíno,
žádný mail jsem v odkazu nenašel, nicméně je dost literatury kde můžete požadované informace načerpat. Doporučuji pro obecný rozhled Rozkošná-Jakubec, Židovské památky Čech, pro hlubší poznatky Pěkný, Historie židů v Čechách a na Moravě, z regionální literatury pak Chmelíková, Osudy chebských Židů, Špirková, Židovská komunita v Plzni, posledně uvedené práce se zabývají židovskou historií v místech od středověku. Tyhle knihy mají v každé větší knihovně. Tak hodně zdaru !!
Yad Vashem , www.holocaust.cz [Michael Rund 3.6.2009 00:44] | Reagieren
Dobrý den, dovoluji si upozorňit, že Yad Vashem většinou přebírá údaje z Terezínské pamětní knihy, Holocaust.cz většinou také. V seznamu obětí na holocaust.cz asi nenajdete židovské oběti z Falknova. Důvod je jasný, jako místo posledního pobytu před transportem je většinou uvedena Praha, protože Židé z pohraničí utekli už v roce 1938. Alespoň jsem se o tom mohl přesvědčit v konkrétních případech po kterých jsem pátral (např. Geigerovi, či Ungerovi ze Sokolova).
Re: Yad Vashem , www.holocaust.cz [Pavel Frýda 3.6.2009 11:59] | Reagieren
Památník Yad Vashem soustřeďuje údaje zejména od přeživších osob a z Terezínské pamětní knihy také. Na portálu Yad Vashem www.yadvashem.org/wps/portal jsou uváděna: místo narození (place of birth), místo kde oběť žila (pernament rezidence) a místo kam uprchla, či byla deportována (place during the war). Vše je pěkně uvedeno např.u rabína Salomona Feuersteina z Falknova, kde vyplňoval pamětní list jeho syn, který měl o svém otci jistě dokonalé znalosti. Jistě ne všechny údaje budou v Yad Vashem správné a úplné, často vyplňovali pamětní listy vzdálení příbuzní, kteří vše neznali a ani znát nemohli. Z Yad Vashem jsem vybral osoby, které měli uvedeno jako pernament rezidence Falknov n.O., někde je uvedeno i Sokolov.
Re: Re: Yad Vashem , www.holocaust.cz [Michael Rund 3.6.2009 14:11] | Reagieren
Ano, máte pravdu. Ale letmým pohledem na Yad Vashem vidím, že je tam zmatek, protože Falkenau byly 2 - jeden an der Eger a druhý u Kittlitz v Sev.Čechách. A např. Th.Hoenig je přiřazen do Falknov/Česká Lípa a přitom bydlel "an der Eger". Podobně u jiných jmen - paní je narozena v lokti a přiřadí jí do sev.Čech. Mně hlavně šlo o to, upozornit na to, že existují takové rozpory a že Židé z pohraničí nešli přímo do transportů, ale většinou přes Prahu, kde našli útočiště v letech 1938-1941.
zařazení do plzeňských transportů [PhDr.Helena Kavková 22.3.2012 15:26] | Reagieren
Je možné ještě upřesnit, že někteří Židé z Falknova(Sokolova) a zdejšího regionu odešli v transportech vypravených z Plzně. Patřila k nim i rodina Rosenbaumova, o které se píše v souvislosti s fotografií malé Charlotty (13.8 1936) s registračním číslem 308 při odjezdu transportu "R"/22.1 1942. Rosenbaumovi přišli do Plzně až roku 1938. Původně žili v obci Čistá v sokolovském regionu.
-----
O této rodině se píše na internetových stránkách k 70. výročí odjezdu žid.transportů z Plzně.
------
 Kommentar und weitere Informationen
Name:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Thema:
Kommentar/Präzisierung:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 84 do následujícího políčka:

   

Více informací ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist