EinloggenEinloggen AnmeldenAnmelden  ČeskyČesky
Prag - Stalin-Denkmal (Praha-Stalinův pomník) - Geschichte des Denkmalbaus

Beigetragen: Pavel Frýda

Mit dem Bau des Stalin Denkmals begann man am 22.12.1949. Die Arbeiten an der Statuengruppe selbst wurden 1952 eröffnet, das Werk am 1. Mai 1955 enthüllt. Das Gebilde befand sich über der čech Brücke. Das Bildnis war 15 m hoch, die Statuengruppe war 15.5 m hoch, 12 m breit und 22m lang.

Bis zum Bau der Statuengruppe in Wolgograd handelte es sich um das größte Statuenbildnis in Europa, dessen Zentralfigur der russische Diktator Stalin war. An seiner Linken befanden sich Vertreter des russischen Volkes (Arbeiter, Forscher, Kolchose und Rotarmist). Dieses Teil der Statue bezeichneten die Einheimischen als „Schlange nach Fleisch“, als Anspielung an die damalige permanente Lebensmittelknappheit.

Die Statue kostete damals 140 Millionen Kronen. Für diesen Preis hätte man seinerzeit 3.000 Wohnungen bauen können. Hauptbildhauer war der ausgezeichnete Künstler der Vorkriegsgeschichte Otakar Švec (* 1891) Schüler von Myslbek und Štursa. Einen Monat vor der Enthüllung des Denkmals und eine Jahr nach dem Tod seiner Frau, verübte er am 4.4.1955 Selbstmord, der jedoch mit dem Werk in keinem Zusammenhang stand.

Das Denkmal des größten Tyrannen aller Zeiten befand sich in Prag nur 7 Jahre lang. Das Monument wurde im November 1962 gesprengt, qualitativ gute Steine nutzte man für den Straßenbau, der Rest wurde zum Auffüllen eines toten Armes in die Moldau bei der Rohan-Insel verwendet. Die Liquidation kostete weitere 4,5 Millionen Kronen. Während der Destruktion war die gesamte Gegend abgesperrt, jegliches Fotografieren verboten.


Eingegeben: 10.4.2007Kommentar und weitere Informationen


Co psaly noviny? [Neklan 23.8.2007 15:15] | Reagieren
Možná se ptám hloupě, ale jsem mladší ročník. Zajímalo by mě, jak o likvidaci pomníku psaly tehdejší noviny. Ve vašem článku jsem to nenašel a určitě takový zásah do panoramatu města nemohly přejít bez komentářů.
Děkuji
Totalitní tisk [Pavel Frýda 27.8.2007 23:25] | Reagieren
Dobrý den mladý příteli,
já pomník matně pamatuji z občasných tehdejších průjezdů Prahou, ale byl jsem příliš malý, číst jsem tehdy ještě neuměl. Nemyslím, že by tehdejší tisk o likvidaci pomníku nějak obsáhle referoval. Když jsem se později naučil číst, získal jsem s rudým tiskem takové zkušenosti, že o nepříjemných tématech se vůbec nepsalo a když už nebylo zbytí, vyšla pouze na méně významném místě novin zpráva na pár řádek, samozřejmě patřičně upravena. Leccos si tehdejší čtenář musel domýšlet, říkalo se tomu "číst mezi řádky". Vždyť o zatčení Rudolfa Slánského (tehdy prvního tajemníka KSČ !) byla veřejnost informována pouze několika řádky. Jistě už byla o deset let později trochu jiná doba, ale v tomto ohledu se totalitní tisk příliš neměnil. Každopádně je Vaše připomínka zajímavá, budu-li mít kdy zajdu do "vědárny" a zkusím v Rudém právu z listopadu 1962 cokoliv nalézt.
dotaz [Ing. Petr Macháň 13.1.2010 13:57] | Reagieren
Dobrý den!
Bylo by možné zjistit, proč pod pomníkem byly vybudovány 2(?) patra železobetonové monolitické konstrukce? Jako staikovy se mně nezdá, že se jednalo o roznesení zatížení od vlastního kamenného bloku sousoší.
Se srdečným pozdravem
Petr Macháň
 Kommentar und weitere Informationen
Name:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Thema:
Kommentar/Präzisierung:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 68 do následujícího políčka:

   

Více informací ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist