EinloggenEinloggen AnmeldenAnmelden  ČeskyČesky
Nollendorf - Kirche (Nakléřov - kostel sv. Josefa) - Stručná historie kostela

Beigetragen: Jan Kruliš, Praha

Kostel v Nakléřově byl postaven na místě staršího kostela v letech 1679-83, věž byla přistavěna v r. 1805, ohradní zeď hřbitova s brankou pocházela z r. 1672. Kostel byla raně barokní stavba, obdélníková, s polokruhově uzavřeným presbytářem s pravoúhlými přístavky (s oratořemi v patře) po stranách a s hranolovou věží v průčelí. Fasády byly členěny lizénami, okna půlkruhová, volutový štít. Presbytář byl sklenut křížově, závěr konchou s lunetami. V lodi s pilastry byla klenba valená. Dřevěná kruchta stála na litinových sloupcích. Dle soupisu památek byl bez zařízení.

Pramen: E. Poche a kol., Umělecké památky Čech, 2 K/O, vyd. Academia, Praha 1978

Eingegeben: 18.4.2007Kommentar und weitere Informationen


Nakléřov - kostel sv. Josefa [Jan Lán 9.3.2011 12:05] | Reagieren
Kostel sv. Josefa - se hřbitovem byl při silnici postaven na místě původního kostela z doby předhusitské v letech 1679-83 a přestavěn v r. 1697. Z hranolové věže představěné průčelí v r. 1805 prý řídil dne 17. 9. 1813 francouzský císař Napoleon I. boj u Varvažova. Barokní obdélný chrám měl polokruhově uzavřený presbytář s pravoúhlými přístavky po stranách a s oratořemi v patře. Presbytář byl sklenut křížově a měl konchu s lunetami v závěru. Fasády byly členěny lizénovými rámci a půlkruhovými okny, v průčelí byl volutový štít. V lodi byly pilastry s valenou klenbou a dřevěnou kruchtu podpíraly štíhlé litinové sloupky Kostel byl 28. 4. 1975 odstřelen z rozhodnutí ONV Ústí n. L. střelmistry z Výzkumného ústavu hnědého uhlí v Mostě. Místo kostela měl být postaven stejně vysoký pomník, který by připomínal příjezd Rudé armády v r. 1945 (rozpočet na jeho výstavbu byl schválen ve výši 4,5 mil. Kčs, projekt však zastavila vláda). Branka v ohradní zdi hřbitova měla datování r. 1672. Krucifix - stál vedle kostela. Na vysokém hranolovém kamenném soklu byl uveden letopočet 1767 a kříž měl datování 1830

Pramen: Wikipedie
 Kommentar und weitere Informationen
Name:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Thema:
Kommentar/Präzisierung:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 42 do následujícího políčka:

   

Více informací ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist