EinloggenEinloggen AnmeldenAnmelden  ČeskyČesky
Neunmühlen (Devět mlýnů) - Trochu historie

Beigetragen: Ondřej Vonka

Největší zbytky mlýna jsou z Novohrádeckého. V roce 2006 jsem měl tu čest podniknout oficiální výpravu do těchto končin. Jinak se sem nesmí! Je to I pásmo NP Podyjí! Dle informací co si pamatuji, tak tento Novohrádecký mlýn stál jako poslední. Kupodivu nebyl zničen ruskou armádou jako ostatní mlýny, ale přirozeně dožil. Majitel ho po válce opustil, takže přirozeně chátrá a rozpadá se. Dokonce by měla být v náhonu pořád turbína!
Z jednoho dalšího mlýna se dochoval betonový bazén. Jenže jak mlýn rusáci odstřelovali, tak celý popraskal a když se teď uvažovalo o jeho využití, tak se nakonec rozhodlo o zavezení sutí a podobným odpadem.

Eingegeben: 25.4.2007Kommentar und weitere Informationen


Trochu upřesnění. [Baťka 25.12.2008 22:00] | Reagieren
Z Novohrádeckého mlýna stálo již v 70 letech jen pár rozpadlých zdí. Nejzachovalejší je do dnešních dnů mlýn mezi oběma lávkami, kde dodnes stojí hlavní zdi stavení, stájí, přilehlých budov a celá stodola. Ze dvora jsou dveřni vstupy do oddělené kuchyně, pekárny a dalších místností. Samozřejmě na dvoře nechbí studna. Poslední z mlýnů, který od r. 1951 sloužil jako útvar PS byl zbořen na konci 70. let. Na nádvoří tohoto mlýnu byly také zmiňované 2 bazény, které nepopraskaly odstřely, ale již dávno skončenou životností betonu, neboť byly vybudovány ve 20 - 30 letech na říčních naplaveninách. Tolik na částěčné dokreslení, více lze najít na str. Národná park Podyjí, Šatov, Znovin Šatov.
Re: Trochu upřesnění. [Pavel Šimeček 30.5.2016 21:09] | Reagieren
Dovolte zásadní upřesnění. Novohrádecký mlýn nepatří do lokality Devět mlýnů! Ta začíná Struppovým (též Zemským) mlýnem. Novohrádecký mlýn leží mnohem dále proti proudu Dyje.
 Kommentar und weitere Informationen
Name:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Thema:
Kommentar/Präzisierung:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 36 do následujícího políčka:

   

Více informací ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist