EinloggenEinloggen AnmeldenAnmelden  ČeskyČesky
Tabor - Synagoge (Tábor - synagoga) - Stručná historie synagogy v Táboře

Beigetragen: Pavel Frýda

V Táboře Židé sídlili od druhé poloviny 16.století, nejvíce židovských obyvatel zde žilo v r.1880 a to 495 osob, v r. 1930 se k židovskému vyznání hlásilo 311 lidí. Ve městě nikdy nevzniklo kompaktní ghetto, židovské domy byly rozptýleny mezi křesťanskými. Za německé nacistické okupace zahynulo ve vyhlazovacích zařízeních 115 židovských občanů z Tábora, byly vyvražděny celé rodiny - Allinova, Böhmova, Fischerova, Grünsteinova, Guttmannova, Hoffmannova, Justicova, Löwyova, Mahlerova, Meislova, Mendlova, Penížkova, Pickova, Podivcova, Pollakova, Popperova, Reinova, Sternova, Veseckého, Vrkočova a další jednotlivci. Nejmladší byla Alžběta Grünsteinová, které bylo v době usmrcení plynem v Osvětimi 4 roky a 5 měsíců....
Synagoga stávala mezi dnešními ulicemi Hradební a Na Parkánech, byla postavena v letech 1883 až 1885 v orientálním slohu, jako náhrada za starší budovu. K bohoslužbám sloužila do nacistické okupace, kupodivu nebyla německými úřady zbořena. Během války sloužila jako skladiště a ani po ní se její využití nezměnilo. Zbořena byla až v r.1977. Na jejím místě je dnes obligátní parkoviště. Od r.1992 je zde alespoň instalována pamětní deska.
Starý židovský hřbitov existoval pod starým svatojakubským hřbitovem, vchod na něj je ze spodní části Korandovy ulice. Byl založen v r.1634, byl několikrát rozšířen a pohřbívalo se zde do r.1893. Za okupace byl hřbitov nacisty likvidován, náhrobky byly zničeny a po válce byl v místě zřízen park. Dnes zde stojí dva památníky obětem holocaustu. Nový židovský hřbitov byl položen na rohu nynější ul.Čsl.armády a Kpt.Jaroše a byl užíván od r.1893. Byl zcela likvidován nacistickými pohůnky v průběhu r.1941, po válce byla zbořena i ohradní zeď s márnicí a místo přeměněno na park. Od r.1992 zde stojí pomník připomínající existenci hřbitova.

Zdroj: B.Rozkošná-P.Jakubec, Židovské památky Čech

Eingegeben: 4.5.2007Kommentar und weitere Informationen


chtela bych se dozvedet-prosim jestli muzete.. [hana volemanova 23.7.2013 15:50] | Reagieren
moje maminka jako mala chodivala do borotina k panu doktorovi zidovskeho puvodu pry se jmenoval dr .nebesky ,me maminka rikavala ze on mel rceni ja jsem otce nebeskyho syn.casto si na neho vzpomenu .nevite nahodou o jeho dalsich osudech,nebo kde bych se mohla neco dozvedet.
dr.Isidor Wodička [Jan Černý 20.12.2015 09:15] | Reagieren
Prosím o zaslání dostupných informací o dr.Isidoru Wodičkovi(spolumajiteli? sladovny),jeho rodině a podnikání.Případně,kde se dají získat další informace.Děkuji za odpověď.
Rodina kraus, klingenberg, [Zuzana Bisicky 4.10.2017 20:23] | Reagieren
Existuji nějaké doklady o těchto dvou rodinách z Tabora?

Děkuji za odpověď zuzana bisicky
Jedna se o mou rodinu
 Kommentar und weitere Informationen
Name:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Thema:
Kommentar/Präzisierung:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 28 do následujícího políčka:

   

Více informací ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist