EinloggenEinloggen AnmeldenAnmelden  ČeskyČesky
Budweis - Synagoge (České Budějovice - synagoga) - Stručně k historii židovských obyvatel Českých Budějovic a jejich synagogy

Beigetragen: Pavel Frýda

První zmínka o zdejších židovských obyvatelích pochází z r.1341, kdy král Jan Lucemburský povoluje usazení dvou Židů (zřejmě i s rodinami) ve městě. Do 15.století ve městě vznikla poměrně velká náboženská obec se synagogou a hřbitovem. Židovské domy byly soustředěny v dnešní ulici U Černé věže a v ulici Hradební. Zde stála i první středověká synagoga a to v místech čp.219, po vypovězení Židů byla přestavěna na kapli, ale její zbytky byly zbořeny už v r.1908. V prosinci 1505 a lednu 1506 však došlo ve městě k pogromům* a posléze byly Židé z města vypovězeni, k podobným aktům došlo v této době i v ostatních královských městech (s výjimkou Prahy a Kolína). Středověký židovský hřbitov, který se nacházel mezi dnešními ulicemi Hradební a Na Mlýnské stoce, zanikl beze stop. Židé se mohli ve městě usazovat bez omezení až po r.1848, kdy byla znovu založena novodobá židovská náboženská obec, nejvíce občanů židovského vyznání ve městě žilo v r.1930 a to 1138 osob. Pro zajímavost při tomto posledním předválečném sčítání lidu se k židovskému vyznání v českých zemích přihlásilo 117 551 občanů, z toho jen 31% se hlásilo přímo k národnosti židovské, 36% k národnosti české, 30% k národnosti německé, 3% k jiné. Jen málo českobudějovických občanů židovského původu se vrátilo z nacistických vyhlazovacích táborů, z města bylo deportováno celkem 533 židovských občanů, nejmladším byl Jiří Fleischmann, který zemřel v Trezíně jako ani ne měsíční kojenec....Po válce byla židovská náboženská obec ve městě obnovena, ale po r.1970 zanikla. Novodobá synagoga postavená v neogotickém stylu stála v parku vedle dnešního Justičního paláce v ulici F.A.Gerstnera. Byla vystavěna v letech 1887-1888 podle plánů architekta Maxe Fleischera, autora projektu Velké synagogy v Plzni, kde však musel svůj návrh přepracovat, neboť návrh neogotického templu byl zamítnut, podobný realizoval tedy v Českých Budějovicích. Zbořena byla na příkaz německých okupačních úřadů v r.1942. V místech někdejší synagogy stojí památník, byl slavnostně odhalen 5.7.1992 v den 50tého výročí zničení synagogy.
Novodobý hřbitov českobudějovické židovské náboženské obce se nachází v dnešní Pekárenské ulici, dřívě bylo místo daleko za městem, dnes pohřebiště obklopují průmyslové areály. Založen a užíván byl od r.1867, poslední pohřeb se zde konal v r.1967. Hřbitov byl těžce poškozen za německé okupace, po válce se nic neopravovalo a byl ponechán svému osudu i vandalizmu. Okolo r.1970 byla zbořena i obřadní síň. Pouze v r.1950 zde byl vybudován památník obětem holocaustu ve tvaru tumby. Postupné opravy pohřebiště probíhaly od r.1990 a v r.1998 byl opětovně otevřen, v bývalém hrobnickém domku je zřízena expozice týkající se dějin Židů z Českých Budějovic. U krásné nově osazené brány je cedulka, že klíče si je možno zapůjčit ve vedlejší podnikové vrátnici, nicméně ta nefunguje...Hřbitov je celkem hezky udržován.

*pogrom-davové antisemitské akce, spojené s násilím, rabováním i vražděním, slovo je ne nadarmo ruského původu.


Zdroj: B.Rozkošná-P.Jakubec, Židovské památky Čech

Eingegeben: 14.5.2007Kommentar und weitere Informationen


Kein Datensatz

 Kommentar und weitere Informationen
Name:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Thema:
Kommentar/Präzisierung:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 36 do následujícího políčka:

   

Více informací ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist