EinloggenEinloggen AnmeldenAnmelden  ČeskyČesky
Lappersdorf (Lipoltov) - Lipoltov

Beigetragen: Jiří Kripner

Zaniklá obec Lipoltov se nacházela v nadmořské výšce 515 m, 13 km VSV od Karlových Varů. 1.písemná zmínka pochází z roku 1273.

Lipotlovem dříve procházela severní větev důležité obchodní cesty, nazývané Královská. Na svém počátku patřil Lipoltov k doksanskému klášteru, v 15. a 16, století ke hradu Loket, ale roku 1598 je " ves celá Leybersdorf" uváděna již u Andělské hory.
Lipoltov byla řadová ves s domy a statky postavenými po obou stranách silnice. Stály na malých, uměle vytvořených terasách příkře spadající muldy. Omezený stavební prostor přiměl obyvatele stavět poschoďové domy i stodoly.
Pobělohorskými konfiskacemi postižené panství Andělská hora bylo roku 1623 připojeno k Černínovu panství Kysibel u kterého Lipoltov zůstal až do roku 1850.
K Lipoltovu patřily také tři samoty Brandnermühle, Kohlhäuser a odlehlé Peterdorferhäuseln.
Pseudogotická kaple P.Marie z roku 1892 stála v horní části vesnice.
Do dnešních dnů obec připomínají již jen jen nepatrné ruiny starých domů, staré ovocné stromy a okrasné keře šeříku a porosty pámelníku. Před vesnicí však stále stojí pomník, věnovaný památce padlých v 1.světové válce. V červnu 2004 bylo jeho nejbližší okolí vyčištěno.


Eingegeben: 15.5.2007Kommentar und weitere Informationen


Návštěva starousedlíka [Simona Wörz 28.7.2007 09:52] | Reagieren
Můžete mi, prosím, pomoci a prozradit, co musíme udělat, abychom dostali povolení ke vstupu do obce Lipoltov? Děkuji Simona Wůrz
Re: Návštěva starousedlíka [milvin 12.12.2008 08:46] | Reagieren
Dobrý den rád bych se dozvěděl o historii této obce více. Rád vám pomohu dostat se do této obce . Je to velice jednoduché, nepožaduji žádnou odměnu . Máte-li zájem kontaktujte mne na e-mail adrese. s pozdravem milvin
 Kommentar und weitere Informationen
Name:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Thema:
Kommentar/Präzisierung:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 58 do následujícího políčka:

   

Více informací ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist