EinloggenEinloggen AnmeldenAnmelden  ČeskyČesky
Vařákovy paseky (Vařákovy paseky) - Zánik osady

Beigetragen: Zdeněk Pechar

Bývalá pasekářská osada na hřebeni Vizovických vrchů nedaleko Pozděchova. Osada čítala deset obytných chalup s osmnácti obyvateli.
Koncem druhé světové války v okolí operovaly partyzánské skupiny z brigády Jana Žižky. Po přestřelkách mezi partyzány a německými vojáky byla povolána jednotka SS k jejich likvidaci. Operovala tu jednotka SS-Jagdeinsatz Slowakei, jednou z jednotek byla Einheit Josef, složená ze slováků. Po předchozím vypálení Ploštiny a Prlova zaůtočila část této jednotky 2.5.1945 na osadu Vařákovy chalupy. Partyzány zde už nezastihli, ti uprchli a obyvatele nechali na pospas SS v domnění že jsou v přesile. Ve skutečnosti (podle dochovaných svědectví) čítala útočící jednotka SS pouhých 18 mužů. Ti vypálili osm chalup. Šest lidí bylo mučeno a následně zastřeleno, ostatní byli hnáni naboso do Valašské Polanky. Jen o několik hodin později bylo území osvobozeno postupující rumunskou a sovětskou armádou.
Od roku 1950 na pasekách už nikdo nežije. Tehdejší osadu připomíná už jen pomníček.
(stručný výpis z kronik)


Eingegeben: 16.5.2007Kommentar und weitere Informationen


Vařákovy paseky [Lukáš Langer 10.3.2008 10:06] | Reagieren
Luki, to je ta osada, odkud pochází Adélka.
Táta
dotaz [Emil Vařák 20.6.2011 10:33] | Reagieren
Dobrý den, jmenuji se Emil Vařák, bydlím v Pardubicích. Můj děda, Emil Vařák zemřel 1935, pocházel z Jimramova odku se přestěhoval do Osíku u Litomyšle, kde se narodil můj otec, též Emil Vařák zemřel 1988 a já jsem se narodil 1937. Prosím o sdělení, zda nějakým vzdáleným vztahem nepatřím do rodiny Vařáků z "našich" Pasek. Děkuji.
 Kommentar und weitere Informationen
Name:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Thema:
Kommentar/Präzisierung:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 69 do následujícího políčka:

   

Více informací ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist