EinloggenEinloggen AnmeldenAnmelden  ČeskyČesky
Hochofen (Frauentál) - Stručně k historii Frauentálu

Beigetragen: Pavel Frýda

Zaniklá osada ležela při staré silnici E50 z Přimdy na Rozvadov západně asi 300 metrů od hráze Václavského rybníka. Prvně je zmiňována v pozemkových knihách v r.1726 pod názvem Hochofen (Vysoká pec), název Frauenthal byl zvolen vrchností, ale ten se příliš neujal. Na historické mapě z 19.století je lokalita označena také jako Hochofen a dělí se na Neue a Alte Zahnhammer . Železárna zde pracovala již od r. 1716 a zpracovávala železnou rudu z dolů v Zirkwaldu za Rozvadovem. Zdejší slévárna produkovala součásti zemědělských strojů, kovové pruty, jiné polotovary a také umělecky provedené litinové kříže, jejichž ukázky jsou dochovány na kateřinském hřbitově. Provoz železárny byl zrušen v r.1872 a v r.1886 byl nahrazen sklárnou, ta pracovala do r.1925 jako poslední na Tachovsku. Nějaké osídlení zde však i po zastavení výroby zřejmě zůstalo, neboť v r.1929 Chytilův místopis místo označuje jako skupinu chalup, ale bez počtu obyvatel a domů. V místě jsou zachovány vodní náhony a další stopy po průmyslových objektech, také haldy strusky a skelného odpadu.

Zdroj: Z.Procházka, historicko-turistický průvodce Český les č.2 Tachovsko

Eingegeben: 24.5.2007Kommentar und weitere Informationen


Doplnění [Zdeněk Pechar 12.3.2009 19:44] | Reagieren
www.primda.cz - uvádí:O něco dříve než v Reichenthalu a to asi před r. 1725 se začala zpracovávat železná ruda, těžená v nedalekém Zirku u Rozvadova.¨, ve vysoké peci postavené vrchností ve Frauenthalu mezi Václavským rybníkem a Sv. Kateřinou. V r. 1838 tam pracovaly 2 vysoké pece, 7 tyčových hamrů, 2 hamry na železné pruty a 1 hamr na plech a provoz na pocínování plechů. Železárna zaměstnávala přes 70 lidí. Provoz železárny byl zastaven r. 1872, kdy se již do země dováželo lacinější anglické zboží.
Re: Doplnění [Pavel Frýda 13.3.2009 08:08] | Reagieren
Díky za doplnění, už aby bylo jaro a hezké počasí, těším se už na terénní výzkum dalších lokalit....
 Kommentar und weitere Informationen
Name:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Thema:
Kommentar/Präzisierung:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 65 do následujícího políčka:

   

Více informací ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist