EinloggenEinloggen AnmeldenAnmelden  ĂˆeskyÈesky
Německý dům (Německý dům) - Německý dúm

Beigetragen: Zdeněk Pechar

Německý dům (Deutsches Haus), Nádražní tř. č.p. 951
Stavba Německého domu v Moravské Ostravě byla ryzím produktem vypjaté doby plné nacionálních vášní na konci devatenáctého století. Němci, Češi i Poláci tehdy usilovali nezávisle na sobě o zbudování důstojného střediska svých národních kulturních, společenských a politických aktivit. Na straně německé se zmíněné myšlenky ujal spolek "Německý dům", ustavený v roce 1892 za účelem výstavby reprezentativní spolkové a divadelní budovy.
Místo pro tento dům bylo vybráno na zahradní parcele na rohu Nádražní třídy a Zámecké ulice, naproti tramvajovému nádraží místní dráhy. Projekt zhotovil známý ostravský architekt Felix Neumann, který budovu navrhl ve stylu tzv. nizozemské renesance.
Pod vedením moravskoostravského stavitele Josefa Zubra byla stavba zahájena v dubnu roku 1893 a kolaudována v květnu roku 1895. Nezvykle vyhlížející budova s mnoha věžičkami a charakteristickou fasádou z červených cihel zahrnovala kromě reprezentačních prostor s velkým slavnostním sálem, také restauraci a divadelní sál. Slavnostní otevření proběhlo 2. června 1895 za široké účasti představitelů města a okolních obcí, státních orgánů a spolků - v drtivé většině samozřejmě německých. Ostravští Češi, kteří vybudovali svůj Národní dům již o rok dříve, záhy přiřkli této budově hanlivou přezdívku "Trucburg". (Poláci dostavěli svůj dům až v roce 1907.)
Německý dům od počátku intenzivně využívaly ke své činnosti všechny německé spolky; kromě běžných schůzí zde probíhaly však i nejrůznější slavnosti, plesy, konaly se tu naučné přednášky, předvolební shromáždění německých stran apod. Vyhledávaná byla i zdejší restaurace, v roce 1904 byl v rozlehlé zahradě za domem, podélně k Zámecké ulici, přistavěn ještě dřevěný zahradní pavilón pro 120 hostů (v roce 1932 byl téměř o polovinu rozšířen). Po roce 1918, kdy museli Němci vyklidit městské divadlo ve prospěch Čechů, sloužil Německý dům i přes svoji špatnou akustiku jako jediná divadelní scéna ostravských Němců.. Ve třicátých letech 20. století údajně divadlo v Německém domě patřilo mezi nejlepší německá divadla v republice a svým repertoárem, do něhož začalo zařazovat i hry českých autorů, významně napomáhalo vzájemnému kulturnímu poznávání a sbližování Čechů a Němců." Zhoršující se politická situace koncem 30. let však znamenala konec těmto nadějným pokusům. Německý dům se proměnil ve středisko, odkud vycházely pouze projevy předáků Henleinovy SDP a po okupaci Československa v roce 1939 se stal pro všechny Čechy symbolem nenáviděného nacistického režimu. Proto byl hned po osvobození města v roce 1945 vydán příkaz k jeho demolici, přičemž svůj někdejší spolkový dům museli zbořit sami Němci internovaní v pracovních táborech na území Ostravy
(Z archivu města Ostravy)


Eingegeben: 30.5.2007Kommentar und weitere Informationen


německý dům [Schoffer 3.11.2009 18:59] | Reagieren
Podobný pseudogotický dům z režných cihel stál i v Brně na Moravském náměstí taktéž zbořen a vyhořel.
Publikace z roku 1895 [Jaroslav Vyka 7.10.2010 21:02] | Reagieren
Pro zájemce mohu nabídnout 50-ti stránkovou naskenovanou publikaci o Německém domě v Ostravě, vydanou u příležitosti jeho slavnostnímu otevření ve dnech 2-3. června 1895. Kromě textu jsou tam i podrobné nákresy obou podlaží a několik další foto.
Re: Publikace z roku 1895 [Martina Mlčochová 13.9.2012 20:42] | Reagieren
Měla bych zájem o naskenovanou publikaci, pokud by bylo možno zaslat na emailovou adresu.. Děkuji
Re: Publikace z roku 1895 [Kateřina Čajanková 9.8.2013 13:38] | Reagieren
Dobrý den,
měla bych zájem o tuto publikaci. Píšu rozsáhlou práci na toto téma a hodí se mi každá informace navíc. Děkuji Čajanková (cajankova2@seznam.cz)
Re: Re: Publikace z roku 1895 [marek 18.9.2016 20:51] | Reagieren
Rad bych také požádal o tuto publikaci (marekmilata@seznam.cz), zajímám se o historické stavby. Předem děkuji
MM
Re: Publikace z roku 1895 [Eva 13.2.2014 12:49] | Reagieren
Dobrý den, měla bych o tuto publikaci zájem. Děkuji
Deutsches Haus [Blejchař Bořivoj 21.5.2011 19:51] | Reagieren
Měl bych zájem o publikaci o Německém domě
Jsem z Ostravy a Německém domě mám jen zprostředkované informace .
 Kommentar und weitere Informationen
Name:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Vᚠemail nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Vᚠpříspěvek.
Thema:
Kommentar/Präzisierung:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 97 do následujícího políčka: