EinloggenEinloggen AnmeldenAnmelden  ČeskyČesky
Karlthal (Karlovo údolí) - Trocha historie a smutné současnosti

Beigetragen: Michal Urban

Když jsem narazil na pohlednici z roku 1895 zobrazující lázně Karlthal, nevěřil jsem svým očím: kde toto krásné místo bylo? A jak vypadá dnes?
Odpověď na první otázku se dá najít snadno: vzdušné či sluneční lázně Karlovo údolí ležely asi 2 km jihovýchodně od Šluknova v údolí malého potůčku nedaleko železniční trati Šluknov – Rumburk. Odpovídat na druhou otázku je těžší: z dřívějšího proslulého letoviska, do nějž se sjížděli významní hosté z celé Evropy, se dochovala jen polorozbořená hlavní budova, ale okolní park s jezírkem, na kterém se jezdilo na lodičkách, čínský pavilon, fontána a další součásti lázeňského areálu – to vše je zarostlé nebo v troskách.
Lázně Karlovo údolí vznikly v souvislosti se stavbou železnice mezi Šluknovem a Rumburkem. Původně zde stály dřevěné ubikace italských dělníků pracujících na stavbě dráhy. Po jejím dokončení se místa ujal šikovný podnikatel, který je přeměnil na jedno z nejkrásnějších letovisek Evropy: vybudoval zde restauraci (1887), pavilon „Modrá koule“, čínský pavilon, umělá jezírka, četné altánky a promenády, terasy, kde mohli lázeňští hosté odpočívat na lehátkách, a dokonce lesní divadlo.
Na začátku 20. století se vzdušné lázně Karlthal staly oblíbeným cílem nedělních vycházek obyvatel Šluknova. V roce 1912 koupila restauraci městská obec Šluknov. S rozvojem turistiky, automobilismu a rekreačních pobytů zde začal kvést živý společenský ruch, velkou část klientely tvořili movití Němci.Za druhé světové války bylo v Karlově údolí umístěno rekreační a léčebné středisko pro německou armádu.
Poválečné osudy Karlova údolí přibližuje časopis Dopravního podniku hl. m. Prahy z května 2004. Po válce totiž MNV Šluknov a Severočeské státní lesy lázně převedly bezúplatně na Dopravní podnik, který zde od roku 1950 zřídil rekreační středisko pro své zaměstnance, označované také jako Zámeček. Středisko poskytovalo ubytování pro téměř 100 lidí jak ve vlastním Zámečku, tak ve zhruba 1 km vzdálené Hájovně. V Zámečku bylo 30 pokojů, jídelna, divadelní sál, později i vinárna. Ještě prvních v poválečných letech byl součástí areálu upravený park s altánem a jezírkem, u nějž byla ještě přibližně do r. 1960 umístěna chatička, a na jezírku byly k dispozici tři lodičky. V nedalekém lesním divadle hráli o nedělích ochotníci ze Šluknova. V září 1963 byl objekt pronajat ČSD – Správě Ústecké dráhy jako odborné učiliště s tím, že i nadále po dobu letních prázdnin sloužil k rekreaci zaměstnanců Dopravního podniku.
Později se o zařízení „staral“ Dopravní podnik – Sociální služby. Po celou dobu však byly prováděny jen minimální opravy, až v r. 1990 se začalo s rekonstrukcí, mezitím se ale zřítil přístavek za pódiem s 5 pokoji. V lednu 1994 byly rekonstrukční práce zastaveny a byl vypracován projekt na prodej nebo pronájem, hlavní objekt byl převeden na ředitelství Dopravního podniku. Od roku 2000 jsou bývalé lázně nabízeny k prodeji, objekt Hájenky byl v r. 2001 prodán soukromému zájemci.
V současnosti jsou někdejší proslulé lázně a dřívější vlajková loď dopravácké rekrace v troskách a z celého rozsáhlého areálu zbylo jen chátrající torzo. Jakési stavební práce ale v místě probíhají. Že by snad obrat k lepšímu?
(Zpracováno s využitím článku v Rumburských novinách 23/2005 a článku Luďka Holance na cestovani.atlas.cz z června 2007.)Eingegeben: 1.7.2007Kommentar und weitere Informationen


dendologický průzkum [Luďka Šedivá 5.9.2007 12:22] | Reagieren
Prosím o sdělení, zda byl vypracován dendrologický průzkum v Karlově údolí a zda je někde uložen a je k nahlédnutí.
Děkuji
Re: dendologický průzkum [Michal Urban 5.9.2007 19:46] | Reagieren
To bohužel opravdu nevím
Karlovo údolí [Václav Hieke 5.1.2009 20:59] | Reagieren
Dobrý den, v součastné době připravuji drobnou publikaci o Karlově údolí, potěšíl mne popis na stránkách ''Zaniklé obce'' měl jsem možnost srovnání mích poznatků. Chtěl bych poprosit autora o informaci týkající se návštěvy prezidenta Masaryka v Karlově údolí. v dokumentech které mám zatím probádané této skutečnosti zatím nic nenasvědčuje. předem za jakoukoliv informaci děkuji. V. Hieke
Re: Karlovo údolí [Michal Urban 11.1.2009 14:00] | Reagieren
Dobrý den,
informace o pobytu Masaryka pochází z citovaného článku Luďka Holance na cestovani.centrum.cz (viz link níže). Připojuji i další použité odkazy.
Michal Urban

http://cestovani.centrum.cz/zpravy-z-cest/122425-karlovo-udoli-zapomenuty-klenot-ceska.aspx

http://www.rumburk.cz/user_data/rn/index.php?id_rubrika=58&page=cislo

http://www.dpp.cz/download-file/242/05-kveten-2004.pdf
Re: Re: Karlovo údolí [Eduard Steun 25.10.2009 02:34] | Reagieren
Považuji se za skutečného znalce Šluknovska,místopisy a historie jsou mými koníčky,jimiž se denně zabývám,ale nikdy nikde jsem neslyšel ani nečetl,že by někdy v minulosti v Karlově údolí byl T.G.Masaryk.Pokud je mi známo,ve šluknovském výběžku vůbec nikdy nebyl.Nevím odkud tuto informaci získal Luděk Holanec do svého článku,ale já si myslím,že v tomto případě došlo k nějakému omylu,který se teď na základě jeho článku může objevovat ke škodě čtenářů i v jiných dílech.
Re: Re: Re: Karlovo údolí [Michal Urban 26.10.2009 22:50] | Reagieren
Zmínku o pobytu Masaryka jsem pro jistotu odstranil
doplněk [Roman Martinek 25.10.2009 01:10] | Reagieren
Pro doplnění uvádím, že jako žák 4. třídy Základní školy z Ústí nad Labem jsem byl zde v období vyučování ve školním roce 1958/59 se školou v tzv. škole v přírodě.
Doplněk [Eduard Steun 25.10.2009 02:15] | Reagieren
V letech 1964-1966 jsem absolvoval lesnickou školu ve Šluknově a do Karlova údolí jsme jako mladí studenti chodívali do tanečních a proto vím,že v té době tam bylo umístěno dívčí železniční učiliště(mohu doložit fotografiemi).
Re: Doplněk [Milan Gruber Bouška 25.10.2009 06:31] | Reagieren
Učitě by na těchto stránkách vaše fotografie z 60tých let toto místo zhodnotilo. Myslím že sem patří.
Re: Re: Doplněk [Eduard Steun 18.11.2009 22:05] | Reagieren
Fotografie mohu dodat,ale není na nich z budovy ani interiéru nic vidět.Jsme na nich jen my,účastníci tanečních.
Re: Re: Re: Doplněk [Milan Gruber Bouška 19.11.2009 21:32] | Reagieren
ale to taky neni špatné...
Rekonstrukce??? [Kateřina Valková 2.6.2010 08:01] | Reagieren
Dobrý den, do Šluknova jsem se přistěhovala nedávno z nedalekého Varnsdorfu. Karlovo údolí mě velice nadchlo. Chodíme sem na "zdravotní" procházky se psem. Viděla jsem spousty fotek, slyšela spousty informací a historek. Příjde mi věčná škoda, že nikdo nemá zájem o rekonstrukci. Kdybyste někdo měl nějaké informace o případné rekonstrukci, nabízím pomocnou ruku. Ve Varnsdorf opravil Hrádek, jeho dominantu a to za přispění i Německých občanů. Věřím, že by se s tím dalo něco dělat...
Bakalářská práce - možnost obnovy Karlova údolí [Líba 23.10.2010 21:04] | Reagieren
Dobrý den, v současné době zpracovám bakalářskou práci na téma obnovy Karlova údolí. Bude se jednat spíše o takové teoretické pojednání o tom, zda je možná obnova a jaké využití (z oblasti cestovního ruchu) by bylo vůbec možné a zajímavé pro případné klienty. Pokud by byl někdo ochoten mi poskytnout nějaké bližší informace, které se týkají Karlova údolí, tak předem děkuji. L.
Plány na rekonstruci [Lucie Müllerová 24.7.2011 17:30] | Reagieren
Ve Šluknově žiju od narození a rekonstrukce Karlova údolí mi leží na srdci. Jsem si však vědoma že je zapotřebí více než jedné osoby, a proto chci požádat o spolupráci při konzultaci s městem o možném získání hotelu i blízkého okolí a pozdější rekonstrukci.
Lucie
Re: Plány na rekonstruci [Petr 18.9.2011 22:32] | Reagieren
Dobrý den, včera jsem Karlovo údolí navšítvil, je už opravdu v hodně žalostném stavu. Podle brožurky, která je v dostání za 30 korun ve Šluknově v zámku, v informačním centru, patří teď Karlovo údolí nějaké paní z Kladna. Je tam i jméno a číslo smlouvy. Divím se, že se dotyčná osoba nestydí nechat budovu v takovém stavu. Na co čeká ? Až to spadne ?
Re: Re: Plány na rekonstruci [Milan 18.9.2011 23:50] | Reagieren
Největší ostuda je, že jsme my, šluknovští spoluobčané, nečinně přihlíželi, jak opálení vše pustoší a odvážejí a většina nebyla ochotna ani zavolat policii. S majitelkou jsem mluvil, proto vím, že shání finanční pomoc a určitě by ji uvítala i od vás.
Re: Re: Re: Plány na rekonstruci [Petr 19.9.2011 09:24] | Reagieren
Je pěkné, že má paní majitelka zájem na tom, aby se stav Karlova údolí změnil k lepšímu, na druhou stranu, když nemá dost finančních prostředků, neměla to vůbec kupovat. Kdyby budova patřila městu, mohla se uspořádat nějaká finanční sbírka, petice za záchranu, dobročinné akce, ale těžko bude někdo posílat peníze na účet neznámé soukromé osobě... to je můj názor.
Re: Re: Re: Re: Plány na rekonstruci [Jiří Turner 12.6.2014 19:00] | Reagieren
Dobrý den všichni. Je několik možnosti. Da se žádat o mnoho dotací. Jen musíte vědět jak a kde. Uvazuji o založení organizace, která by se snažila získat do vlastnictví tyto objekty a postupně se snažila je zrekonstroovat,problém jsou finance. Navíc Vám dnes málokdo přispěje, když jste sto nebo jiná společnost.a neziskovky na to nikdy nebudou mít.
dotaz [Bernartová Nikola 31.10.2011 22:02] | Reagieren
Zdá se mi,že by tu mohl být někdo, kdo by mi dokázal odpovědět na to, do jaké míry je pravda,že v Karlově údolí měla být kdysi psychiatrická léčebna.Je to fáma?
Karlovo udoli [Jakub G 12.1.2012 02:29] | Reagieren
Chodil jsem na SLS ve Sluknove je to asi 9 let zpatky, vim, ze se mi to misto velice zalibilo i kdyz bylo jiz zchatrale.Znam jednu pani z Karlovic u Turnova, ktera tam delavala spravcovou.To misto by se hodilo na maly pension s restauraci a agroturistikou.Kdybych mel dost financnich prostredku, nevahal bych ani minutu.Klidne aprimo pohadkove misto.Dobry obed, projizdky na konich, proste parada,..
Kladno [Hansi 27.2.2014 07:48] | Reagieren
Kladno je jedno z nejošklivějších měst u nás.Bordel a odpadky volně na ulicích,potulující se individua v kapucích,hnědočeši s kočárkama............tak jak to v rukou Kladenské osoby může skončit!Zřejmě šlo o pozemky a les.
čerstvé zprávy o Karl.údolí [Šluknovačka 28.8.2018 21:36] | Reagieren
http://www.karlovoudoli.cz/aktuality

https://decinsky.denik.cz/zpravy_region/foto-video-karlovo-udoli-u-sluknova-ma-nove-majitele-chteji-jej-ozivit-20170427.html
 Kommentar und weitere Informationen
Name:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Thema:
Kommentar/Präzisierung:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 23 do následujícího políčka:

   

Více informací ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist