EinloggenEinloggen AnmeldenAnmelden  ČeskyČesky
Munker - Kirche (Mukařov - kostel sv. Františka) - Z historie kostela

Beigetragen: Jan Kruliš, Praha

Kostel sv. Františka Serafinského východně za vsí byl pozdně barokní stavbou z let 1751-1754. Jeho stavitelem byl údajně O. Krebs. Kostel byl obdélníkový, jednolodní, bez věže, s odsazeným presbytářem s půlkruhovým závěrem a nižšími přístavky. Západní průčelí bývalo štítové, s podloženými pilastry, na bočních fasádách lizény a vysoká okna půlkruhově sklenutá. Uvnitř byly plackové klenby do pásů, mezi pilíři s pilastry mělké boční kaple, v západní části stávala tříramenná kruchta o dvou patrech, v presbytáři byly po obou stranách empory.
Zařízení bývalo většinou současné, z doby po r. 1750. Hlavní oltář býval rokokový, rámový s anděly, několika dalšími andílky a sochami sv. Vojtěcha a Prokopa. Titulní obraz je uváděn jako poškozený. Boční oltář Bolestné Matky boží byl rokokový, s diagonálními pilastry, zlacenými řezbami. Další boční oltář sv. Barbory byl raně barokní z 2. poloviny 17. století, portálový, sloupový, s boltcovou ornamentikou a reliéfními řezbami, dole byl ozdoben dvěma většími sochami biskupů, nahoře třema menšími sochami sv. Barbory, Kateřiny a Michaela, obraz pocházející ze staršího kostela v Konojedech je uváděn jako poškozený. Rokokovou kazatelnus se zlacenými rokajovými doplňky zhotovil Matzke v r. 1770.
Pramen: E. Poche a kol, Umělecké památky Čech K/O, svazek druhý; vyd. Academia, Praha, 1978

Eingegeben: 16.7.2007Kommentar und weitere Informationen


Kein Datensatz

 Kommentar und weitere Informationen
Name:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Thema:
Kommentar/Präzisierung:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 68 do následujícího políčka:

   

Více informací ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist