EinloggenEinloggen AnmeldenAnmelden  ČeskyČesky
Budweis - Synagoge (České Budějovice - synagoga) - K historii synagogy

Beigetragen: Michal Kurz

Ušlechtilou stavbu vídeňského arch. Maxe Fleischera z červených cihel postavil pražský stavitel Alfons Werthmüller. Dne 5.9.1888 byla synagoga otevřena pro věřící. Vnitřní prostor byl zaklenut křížovou klenbou a mohl pojmout až 500 osob. U vstupního průčelí se nacházel hudební kůr s varhanami. Hlavní loď byla vysoká 11 m, dlouhá 26 m a široká 11 m, pod podlahou se nacházela krypta. Nejen v rámci Českých Budějovic představoval tento objekt jedinečnou památku, jejíž odstřel 5.7. 1942 se stal barbarským činem, který město ochudil o jednu z jeho nesporných dominant. Demolice proběhla z iniciativy německého starosty Friedricha Davida a nezabránily jí ani snahy ze strany židovské obce a křesťanských církví. Stavební suť po odstřelu zůstala na místě ještě po r. 1945. Dodnes se ze synagogy zachovalo několik fragmentů ve sbírkách Jihočeského muzea ( úlomky cihel, barevných glazovaných tašek střechy, vitráží oken ). Na místě samém stojí od r. 1992 památník.

Eingegeben: 12.8.2007Kommentar und weitere Informationen


misto. [jaroslav 22.12.2007 22:32] | Reagieren
PAMATNIK NESTOJI NA SPRAVNEM MISTE SYNAGOGA BYLA BLIZE K VEZNICI PAMATNIK JE UMISTNEN DNES MIMO PUDORYSU BYVALE SYNAGOGY JE ME 86 LET A VSICHNI MOJI VRSTEVNICI (POKUD JESTE ZIJI) TO POTVRZUJI,JESTE MAM DOTAZ EXISTUJE NEJAKY SEZNAM ZIDU KTERI ZILI PRED OKUPACI V C.B. ? MEL JSEM NEKOLIK KAMARADU ZIDU,NA NEKTERE BYCH SI MOZNA JESTE PRIPOMEL.
Re: misto. [Michal Kurz 23.12.2007 18:33] | Reagieren
Děkuji za upřesnění, text přeformuluji. Ohledně seznamu židovských obyvatel města si nejsem jistý. Snad by se něco našlo ve Stát. okresním archivu v Č. Budějovicích, myslím, že některá jména jsou uvedena i v malé expozici na budějovickém židovském hřbitově v Pekárenské ulici.
Re: misto. [Tomáš Kubín 31.10.2013 11:19] | Reagieren
Archeologický průzkum potvrdil, že větší část synagogy stála v místě dnešního parkoviště finančního úřadu. Její přední levé nároží (z pohledu z ulice) bylo v místě památníku.
Nevím, nevím .. [Tomáš Kubín 21.7.2008 14:18] | Reagieren
CO se přesného umístění týká - původně jsem si myslel to samé. co pan Jaroslav. Mám ale k dispozici snímek z katastrální mapy, kde je tehdejší parcela č.1605, tedy místo zastavěné synagogou, vcelku přesně uprostřed osy bloku vymezeného Goetheovou ulicí a ulicí U zimního stadionu. Tedy téměř přesně v místě ohraničeném cihlovou podezdívkou. Menora by se podle toho nacházela někde v místě středu hlavní lodě synagogy.
Re: Nevím, nevím .. [Michal Kurz 26.7.2008 11:04] | Reagieren
Katastrální mapa by měla být dost spolehlivým pramenem, takže rozhodně děkuji za informaci. Sám jsem měl k dispozici pouze velmi hrubé plány a málo podrobné mapy, takže jsem si svým původním závěrem nebyl jistý.
A ještě něco. [Tomáš Kubín 21.7.2008 14:19] | Reagieren
K tomu seznamu Židů. Existuje kniha seznamu transportů se jmény. Existuje také kniha s registrem hrobů a pohřbených na hřbitově na Pekárenské. Kde to všechno je ale nevím, mel jsem to v ruce před 3 roky.
Re: Databáze obětí holocaustu [Pavel Frýda 18.3.2011 18:21] | Reagieren
Asi od r.2009 je k dispozici česká databáze obětí holocaustu na netu v rámci www.www.holocaust.cz/cz2/main. Klikněte pak tam nahoře na Databázi obětí holocaustu, vpravo se vám objeví Nový dotaz, kliknutím na toto se objeví tabulka do které stačí napsat do kolonky Bydliště: České Budějivice a zobrazí se vám jmenovitě všichni českobudějovičtí zavraždění Židé. Je tam 533 jmen ..... Takto lze zjistit jména i počet obětí z každého vnitrozemského města či větší obce. Z měst oblasti tzv.Sudet Vám databáze neukáže nic, protože odtud byli Židé vyhnáni a pokud se jim nepodařilo uniknout do ciziny, tak se jejich jména objevují na seznamech vnitrozemských měst, kde se jim podařilo zůstat a odkud byli deportováni, nejpočetnější skupiny se zdržovaly v Praze. O těch, kteří přeze všechno zůstali v zabraných oblastech se mnoho dokladů nedochovalo, deportační seznamy se však téměř kompletně dochovaly z území protektorátu.
zkuste to "! [Anastázie 18.1.2009 21:10] | Reagieren
Zdar, tohle mi přišlo a je to docela sranda. Nějakým způsobem to dost dobře funguje. Upozorňuji, že je opravdu nutné přesně dodržet postup, jinak to ztrácí smysl. Tak nad tím moc nepřemýšlej a napiš, co tě hned napadne. Čti pomalu a skutečně to udělej. Nepodváděj, nebo to nevyjde a ty si budeš přát \\\"Kéž bych nepodváděl!\\\"... Hra ti zabere 3 minuty, budeš nadšen! Moje přání se splnilo po 10 minutách, tvoje snad taky?? To se uvidí, ale určitě nepodváděj! Hra má veselý výsledek, nečti dopředu, ale pěkně po pořádku. Netrvá to ani 3 minuty. Zkusit to stojí za to, ne? Nejprve si vezmi papír a tužku. Až budeš hledat jména, vezmi lidi, které znáš a jednej podle svého instinktu! Postupuj vždy jen po jednom řádku, jinak tu hru zničíš!! O.K., tak tedy...: 1. Nejprve napiš pod sebe řadu čísel od 1 do 11 2. Potom k číslu 1 a2 napiš oblíbené číslo 3. Vedle 3 a7 napiš jména dvou osob druhého pohlaví 4. Nedívej se na konec, jinak to vyjde špatně!! 5. Napiš nějaké jméno (přátelé nebo rodina) vedle čísel 4, 5 a6 6. Napiš čtyři názvy písní k číslům 8, 9, 10 a11 7. Anakonec si něco přej! (To nikam nepiš - to musíš udržet.. Nejlépe v hlavě...) . . . . . . . . . . . . . Zde je řešení hry: A: Musíš o téhle hře vyprávět tolika lidem, kolik máš napsáno na místě č. 2! B: Osoba na místě 3 je ta, kterou miluješ C: Osobu na sedmém místě máš rád, ale nikdy s ní nebudeš moci být... D: Osobu na místě 4 máš nejraději E: Osoba na místě 5 tě velmi dobře zná F: Číslo 6 přináší štěstí G: Písnička na místě 8 má souvislost s osobou na místě 3 H: Titul na 9. místě je píseň pro osobu č. 7 I: Píseň na místě 10 je ta, která nejvíce vypovídá o tvém charakteru J: A na 11. místě je píseň, která vyjadřuje tvůj životní pocit K: Pošli tuhle hru 10 lidem do 1 hodiny. Když to uděláš, splní se ti tvé přání - když ne, stane se opak
Re: zkuste to "! [Tomáš Kubín 5.2.2010 07:28] | Reagieren
Jste blázen?
Re: Re: zkuste to "! [Jiří 11.11.2010 20:39] | Reagieren
JE!
 Kommentar und weitere Informationen
Name:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Thema:
Kommentar/Präzisierung:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 19 do následujícího políčka:

   

Více informací ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist