EinloggenEinloggen AnmeldenAnmelden  ČeskyČesky
Vorderglöckelberg (Přední Zvonková) - Původ jména obce

Beigetragen: Michal Kurz

O původu názvu obce Zvonková jsem našel několik zajímavých verzí – je odvozen od:
1) tvaru vrcholů okolních hor, pokrytých lesy – Toho, že kopce mají tvar zvonů, si dle pověsti všiml zakladatel Zvonkové kníže Jan Kristián I. z Eggenbergu, když tyto končiny navštívil při obhlídce svého panství. Tato verze je obecně přijímána za platnou.
2) lučních květin zvonků – Podle pověsti spatřil Jan Kristián I. z Eggenbergu při návštěvě Zvonkové skupinu žen, nesoucích domů v nůších trávu, mezi jejímiž stébly zahlédl i několik kvítků zvonků. Zeptal se žen, co za květinu to nesou a jejich odpověď zněla: “ Zvonky z kopce. “ Knížeti se údajně vzhled a jméno drobné květinky tak zalíbily, že po ní dal název i dosud bezejmenné obci. Jiná verze pověsti říká, že obyvatelé obce dali knížeti při jeho návštěvě jako dárek na uvítanou velkou kytici zvonků, jejichž kráse se on velice obdivoval.
3) zvonků, resp. zvonců soumarských karavan přepravujících zboží mezi Čechami a Rakousy – Zvonková totiž vznikla na trase starší, poměrně frekventované obchodní stezky, po níž se přepravovala mj. i sůl.
4) zvonu – tuto možnost vysvětlují dvě pověsti, patrně se stejným základem – Podle první táhli za třicetileté války místy, kde později vznikla obec, Švédové, vezoucí na vozech bohatou válečnou kořist. Vozy se jim ale bořily v bahně cesty, a tak museli část kořisti pro odlehčení zanechat na místě. Po letech, kdy už zde vznikla Zvonková, opravovali její obyvatelé cestu a přitom našli v zemi zbytek někdejší švédské kořisti - starý zvon. Podle tohoto nálezu pak pojmenovali svůj domov. Druhá pověst uvádí, že zvon vyhrabalo svými rohy pasoucí se dobytče na louce u Zvonkové.

Eingegeben: 29.8.2007Kommentar und weitere Informationen


Kein Datensatz

 Kommentar und weitere Informationen
Name:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Thema:
Kommentar/Präzisierung:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 12 do následujícího políčka:

   

Více informací ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist