EinloggenEinloggen AnmeldenAnmelden  ČeskyČesky
Kratzdorf (Kracmanov) - Vymazaná obec

Beigetragen: zdenek novotný

Kdy obec vznikla, není známo.Svůj původ má z názvu kratzen-roden, česky mýtit. O tom svědčí i místní název nivy v Kracmanově, Rodefeld čili mýtina. Ves neměla žádnou tekoucí vodu, předto před každým stavením byla studna. V malých rybnících se shromažďovala takoucí voda, která sloužila k napájení dobytka a jako požární nádrž. Přes vesnici vedla silnice okresního charakteru ve směru Kuřivody - Osečná, která je na jihu od Kracmanova křižována okresní silnicí Mimoň - Mnichovo Hradiště.Poštovní úřad ve 2km vzdálené Olšině zajišťoval obyvatelům Kracmanova požadované služby. Ves náležela pod farnost Jablonec. V Kracmanově vlastní školu neměli, ale v zimních měsících se děti učily v domě č.28, kterýnáležel pod školu v Jablonci (Jablonečku).
Ze společenských spolků je možno uvést na počátku 20. století jenom dobrovolný hasičský sbor.
Kracmanovská hospodářství byla malá, jejich majitele lze označit spíše za chalupníky, kteří byli zaměstnáni u větších statků v okolí. Bylo zde, stejně jako v nedalekých Oknech, několik maloživnostníků. V minulosti zde byla varna smůly, která však na počátku 20. století zanikla. Daleko široko byl znám ubytovací dům s názvem Kracmanovský šenk ( majitelem byl p. Horn ). Zde se vždy pravidelně setkávaly učitelské rodiny z okolních vsí.

Eingegeben: 2.9.2007Kommentar und weitere Informationen


Kein Datensatz

 Kommentar und weitere Informationen
Name:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Thema:
Kommentar/Präzisierung:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 14 do následujícího políčka:

   

Více informací ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist