EinloggenEinloggen AnmeldenAnmelden  ČeskyČesky
Piwana-Synagoge (Pňovany-synagoga) - Židé a synagoga v obci Pňovany

Beigetragen: Pavel Frýda

Židovské rodiny jsou v obci doloženy od počátku 17.století, ale pravděpodobně zde Židé sídlili již dříve. V průběhu 18. až do poloviny 19.století zde žilo okolo 8-10 rodin. Po občanském zrovnoprávnění dochází v důsledku stěhování židovských obyvatel do větších měst k úbytku osob židovského vyznání, v r.1880 zde žije 18 osob tohoto vyznání, poslední židovská rodina se odstěhovala během I.světové války.
Židovské domky byly soustředěny atypicky v centru obce (podobně jako v Drmoulu a Novém Sedlišti) na severním břehu rybníka, naproti zámečku. V polovině 19.století je zde doloženo 6 židovských domů, v přestavbách se dochoval i rabinát a škola. Taktéž bývalá synagoga doposud stojí na severním břehu rybníka. Původní dřevěná stavba, jejíž stáří není známo, byla nahrazena v polovině 19.století klasicistní zděnou budovou. K bohoslužbám sloužila nejdéle do počátku 20.století, v r.1930 byla upravena k obytným účelům a po r.1945 na hasičskou zbrojnici (staveb.parcela č.31 o výměře 178 m2, kat.území Pňovany v majetku obce Pňovany). V současné době je stavba nevyužitá a opuštěná, vykazuje značné znaky zchátralosti. Zpod opadlé novodobé omítky zřetelně vystupují obrysy dřívějších synagogálních oken, jsou vidět dveře a stopy po schodišti k ženské galerii na západní stěně.
Další zřetelnou stopou po židovském osídlení zůstal hřbitov, asi 500 m jihovýchodně od zámečku, na vysokém ostrohu nad rybníčkem Lysák (ve starém katastru zvaný ObereTeich). Byl snad založen v 16.století, v písemnostech je spolehlivě doložen od druhé poloviny 17.století. Je poměrně velký, na ploše 2142 m2 (pozem.parcela č.349, kat.území Pňovany, v majetku Federace žid.obcí ČR) se dochovalo okolo 40 náhrobků, většinou povalených i jinak poškozených. Hřbitov byl nejvíce zdevastován zdejší nacistickou spodinou, která při nemožnosti zaútočit na jiné židovské objekty, vyřádila svoje nízké nekulturní pudy na tomto pohřebišti. Následná bezbožná rudá totalita a vandalizmus hřbitovu samozřejmě nic nepřidaly. Z ohradní zdi zůstávají jen výraznější zbytky, márnice a brána byly zbořeny. V současné době jsou některé ležící náhrobky odkryty a očištěny od nánosu humusu, snad se jedná o práce na počínající opravě. Přes tristní pohled na povalené a poničené stély působí místo velice malebně.

Zdroje: B.Rozkošná-P.Jakubec, Židovské památky Čech
web.stránky Židovská cesta na Plzeňsku

Eingegeben: 17.9.2007Kommentar und weitere Informationen


Kein Datensatz

 Kommentar und weitere Informationen
Name:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Thema:
Kommentar/Präzisierung:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 26 do následujícího políčka:

   

Více informací ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist