EinloggenEinloggen AnmeldenAnmelden  ČeskyČesky
Pograth (Podhrad) - vesnice a zámek

Beigetragen: Zdeněk Pechar

Vesnice Podhrad byla původně nazývána německy Pograth, toto jméno vzniklo ze staročeského výrazu "podgrad", podhradí. Dříve byla ves rozmístěna v údolíčku v okolí bývalého zámečku u řeky Odravy. Po vybudování vodní nádrže Jesenice se však ocitla na samém jejím břehu, což byl důvod jejího částečného zániku a zároveň k přesunutí obce do okolí železničního viaduktu.
První písemné zprávy o Podhradu pocházejí z konce 13. století. Ves původně asi patřila k chebskému hradu a jako léno byla propůjčována jednotlivým majitelům. Na konci 15.století drželi část vsi Junckerové, majitelé hradu Seeberg. Později se v jeho vlastnictví vystřídalo několik dalších rodin. Tvrz v roce 1860 koupil Jan Gottfried Opitz. Jeho syn Karel Gottfried ho vlastnil od roku 1872. Po jeho úmrtí, přešel Podhrad do majetku Albrechta Kaliny z Jäthensteinu, a v roce 1904 ho získal Karel Janda. Za tohoto držitele byl původní statek rozdělen na dvě části, ovšem významnější díl se sídelním zámkem, dvorem a pivovarem patřil jemu. Do roku 1945 se v držení statku vystřídalo ještě několik Jandových potomků, poté přešel do rukou státu.
Za Opitzů, po roce 1863 došlo přestavbě celého objektu. Stará gotická tvrz, do té doby v podstatě dochovaná, byla radikální přestavbou změněna v nový pseudogotický zámeček. V těsné blízkosti Opitzové založili rozsáhlý park. Obdobné úpravy jako stará tvrz se dočkaly rovněž budovy poplužního dvora. V této podobě zůstal zámek stát až do konce padesátých let minulého století.
Nedaleko Podhradu je vedle trati rozsáhlý válečný hřbitov, dnes už téměř ztracený v rozrostlé zeleni. Býval udržovaný až do roku 1976, kdy se Podhrad připojil k Chebu. Je to hřbitov zajateckého tábora z 1. světové války. Pomníky s pravoslavným křížem a mohamedánským půlměsícem označují místo posledního odpočinku 420 Rusů, 225 mohamedánů a 96 Italů.
Ve východní části Podhradu je možné také vidět sestavu sedmi historických smírčích křížů.
( z kronik)

Eingegeben: 29.9.2007Kommentar und weitere Informationen


Kein Datensatz

 Kommentar und weitere Informationen
Name:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Thema:
Kommentar/Präzisierung:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 91 do následujícího políčka:

   

Více informací ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist