EinloggenEinloggen AnmeldenAnmelden  ČeskyČesky
Stuben (Hůrka) - Obec Hůrka (Stuben)

Beigetragen: Jiří Novotný

Vesnice Hůrka patří ke stejnojmenné obci a je střediskem této obce. Leží v kopcovité krajině na jižním úpatí Koňského a Kravího vrchu. Terén je rovinatý a kopcovitý. Hůrka leží 740 metrů nad mořem a je vzdálená od města Krumlova 24.7 km. Obcí protéká jižním směrem do Vltavy Jelmský potok, okolo něhož jsou samé louky, které jsou bažinaté a stejně tak kolem Olšovského potoka, protékajícího na východní hranici obce. V okolí potoků a také směrem k Vltavě je bažinatá a rašelinitá půda. Jsou zde také velká těžená rašeliniště, dnes ale se těží rašelina na rozsáhlé ploše a ve velkém množství na pravém břehu Vltavy v Dolní Borkové (Mayerbach).

K obcí Hůrka patří tato místa: vesnice Hůrka (Stuben) s železniční stanici Černá-Hůrka. Schwarzenberské a České tuhové závody, osada Karlovy Dvory (Karlshöfen), zvané také Králův Dvůr (Königshof) a osada Jenišov (Hosenreith), dříve v roce 1483 zvaná Benissov.

Vesnice Hůrka čítá dnes s přidělenými místními částmi 67 obytných budov a sice:
Hůrka 36 budov.
Schwarzenberské tuhové závody 12 budov.
České tuhové doly 6 budov.
Železniční stanice 10 budov.
Karlovy Dvory 3 budovy,
Jenišov 9 budov.

Části obce Železniční stanice a Schwarzenberské tuhové závody jsou přifařeny k Černé, poslední tam také příslušné školou. Hůrka s Českými tuhovými závody a Jenišovem patří k hornoplánské faře. poslední je také k Horní Plané
příslušná školou.

Počet obyvatel obce činil:
v roce 1900 1.070 osob.
v roce 1910 1.025 osob,
v roce 1920 954 osob.
Rozloha celého obecního území je 1.156 ha

Tento popis pochází z Pamětní kniha obce Hůrka autor pan Stanislav Jagr

Eingegeben: 11.11.2007Kommentar und weitere Informationen


Kein Datensatz

 Kommentar und weitere Informationen
Name:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Thema:
Kommentar/Präzisierung:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 83 do následujícího políčka:

   

Více informací ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist