EinloggenEinloggen AnmeldenAnmelden  ČeskyČesky
Schischkenberg (Vřísek) - Historie

Beigetragen: Zdeněk Pechar

Původně prý hrad ze 14. století na pískovcové vyvýšenině 324 metrů nad mořem. Čemuž by odpovídalo i zachované historické sklepení. Snad postaven jedním ze synů Jindřicha (Vaňka) Berky z Dubé. Kolem roku 1530 je uváděn už jako pustý. (Podle některých historiků zde hrad nikdy neexistoval.) Přestavěn asi v roce 1570 na renesanční zámeček Janem z Vartenberka . Jako Vítkovec se poprvé uvádí r.1546, naposledy pak r.1575. V roce 1594 se již jmenuje Žižkenberg (Schischkenberg). Tento zámek teprve J. Panáček a F. Gabriel lokalizuje jako Vítkovec. Jméno Vřísek použil pro toto místo r.1845 F.A.Heber, který ho spojoval s existencí staršího hradu v těchto místech. Tím došlo k chybnému pojmenování protože, hrad Vřísek se nachází u obce Drchlava. A. Sedláček toto chybné umístění zopakoval a tak zámek získal toto mylné pojmenování. Zámek se nachází v oboře která existuje pravděpodobně od r.1597. Dosavadní archeologický výzkum zatím, předchozí existenci hradu nepotvrdil. Byla vyslovena i domněnka jestli zámek nesloužil přechodně ( do vystavění Nového Zámku v Zahrádkách) jako rezidenční objekt. V oboře je několik velice starých stromů, např. přes 600. let starý dub. Na zámku je umístěna pamětní deska, že tomto místě pobýval K. H. Mácha. Což dokládá i obraz zámku jím namalovaný.
Podle pověsti ve zdejší hladomorně věznil husitský vojevůdce Jan Žižka z Trocnova svého bratra, jenž byl katolickým knězem v nedalekých Holanech. A protože ten nechtěl přijmout husitskou víru, nechal ho v ní zemřít hlady. V hladomorně jsou vyryty postavy s nečitelným nápisem, o jehož datování se vedou spory. Nedaleko je studna snad původní, hluboká kolem 50 metrů.
Nedaleko zámku se nacházela i osada Schischkenberg, neví se ale kdy vznikla. Na novějších mapách je nazvána Sischkenberg. Čítala kolem deseti budov včetně hospodářských. Ještě v roce 1930 je uváděna v soupisech jako osada obce Šváby. Uvádí ji i Chytil jako samoty, pod jménem Vřísek.


Eingegeben: 29.11.2007Kommentar und weitere Informationen


historie Vřísku (Schischkenbergu) od r. 1930 dosoučasnosti [Stanislav Bačkovský 17.11.2009 16:43] | Reagieren
Doufám že mi pomůžete s mým neskromným dotazem a podáte mi nějaké informace co se dělo na zámku od r. 1930,kdo byl jeho majitel před během i po 2. svět. válce a popřípadě zda je možnost tento zámek navštívit či zjisti nějaké zajímavé informace o této poněkud opomíjené a myslím i neuržované památce.Děkuji a s pozdravem, Bačkovský.
 Kommentar und weitere Informationen
Name:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Thema:
Kommentar/Präzisierung:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 36 do následujícího políčka:

   

Více informací ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist