EinloggenEinloggen AnmeldenAnmelden  ĂˆeskyÈesky
Jaroslawitz (Jaroslavice) - Vorařská obec Jaroslavice

Beigetragen: Jan Novák

Obec Jaroslavice se rozkládala na pravém břehu řeky Vltavy 3 km severně pod Purkarcem. Své jméno má odvozeno po stejnojmenném hradu a statku, který stál na protějším levém břehu, na vysoké skále. První zmínka o Jaroslavicích je z roku 1382. Kaplička uprostřed návsi byla postavena v roce 1834. V roce 1935 měla obec Jaroslavice 37 stavení, 195 obyvatel. V obci byly dva hostince, obchod se smíšeným zbožím, obecní chudobinec, Šeborů mlýn a pila. Škola byly ve vsi postavena v roce 1935. Pod Jaroslavicemi byla malá chatová osada se 14 chatami.

V roce 1989 obec musela ustoupit výstavbě vodního díla Hněvkovice a celá byla srovnána se zemí. Poslední rozloučení rodáků s obcí se uskutečnilo 13. 8. 1988. Po devíti letech od posledního rozloučení 16. srpna 1997 byl jaroslavickými rodáky v místech bývalé obce odhalen žulový památník, připomínající vorařskou obec.
Zdroj: www.vltavan.cz


Eingegeben: 3.12.2007Kommentar und weitere Informationen


Obnovena kaple Panny Marie v Jaroslavicích [iMK 11.6.2016 22:04] | Reagieren
http://www.youtube.com/watch?v=3E76oy2jXQM&sns=em

Na tomto odkazu můžete shlédnout video ze srpna 2012, kdy byl položen základní kámen obnovované kapličky ....a do roka a do dne proběhlo slavnostní vysvěcení kaple Panny Marie v Jaroslavicích.

O svatém Vavřinečku 10.8.2013 po poledni se sešli rodáci ze zaniklé obce Jaroslavice a také řada přátel v místě bývalé návsi a diecézní biskup Mons. Jiří Paďour zde vedl slavnostní mši a vysvěcení nově postavené kale - repliky původní kapličky.

Za obnovou organizačně stáli dobrovolníci z SK Jaroslavice a OS LUDMILA, současně chceme zde poděkovat Městu Hluboká nad Vltavou za podporu úsilí rodáků o obnovu původní kaple a všem sponzorům i drobným dárcům, kteří přispěli do sbírky na obnovu kaple.

Fotogalerie - akce v tisku:
http://www.denik.cz/galerie/jaroslavice-kaplicka-cb13.html
 Kommentar und weitere Informationen
Name:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Vᚠemail nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Vᚠpříspěvek.
Thema:
Kommentar/Präzisierung:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 39 do následujícího políčka:

   

VĂ­ce informacĂ­ ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist