EinloggenEinloggen AnmeldenAnmelden  ČeskyČesky
Raase (Razová) - Z obecní kroniky.

Beigetragen: Zdeněk Pechar

Poprvé je Razová zmíněna písemně již roku 1288 a to v Codexu diplomaticus Moraviae. Kde se Beneš z Brantic vzdává svého patronátního práva nad kostelem a hradcem v Horním Benešově ve prospěch klášterce Hradiště, k tomu přistupuje též opatství v Budišově. Na odčinění způsobených škod postupuje jmenovanému kostelu mnohé z výnosů svých obcí, a zde je jmenována též obec Razová.
V r. 1348 vymřela morem téměř celá vesnice, v roce 1474, za války krále Matyáše Korvína proti Kazimíru, králi polskému, byla Razová proměněna v trosky. V polovině 16. století byla znovu vystavěna a nově osídlena.A to roku 1546 markrabětem Jiřím Bedřichem z Anšpachu u Brendenburgu, kdy byla osídlena přistěhovalci z Dolního Slezska a Braniborska. Všichni tito přistěhovalci byli evangelicko - luterského vyznání. Původní dřevěný kostel byl roku 1590, přestavěn do nynější podoby. Po bitvě na Bílé Hoře bylo obyvatelstvo nuceno přistoupit na vyznání římsko-katolické.
Škola byla postavena v roce 1552, další její přestavba pak byla v roce 1863 a další v roce 1904.
Kromě různých válek zasáhla nejvíce v novodobé historii do života obce až stavba vodního díla Slezská Harta.
Z katastru obce zmizelo zatopením 230 ha půdy. Byla zbourána část obce směrem k řece, a to domy čp. 146, 147, 149, 150, 151, 152, 154, 269 a 361. Mimo tyto byli vystěhováni obyvatelé domů čp. 122 a 161. Jejich domy byly vykoupeny a použity pro potřebu staveniště. Zmizela také silnice s mostem, do obce Roudno a Karlovec.
Výstavba vodního díla Slezská Harta byla po několikaleté přípravě zahájena v lednu 1987 a měla být původně ukončena v červnu 1992. původní rozpočtové náklady činily 2 miliardy 97 mil. Kč, byly však překročeny. Jejím původním smyslem bylo posílení Ostravského oblastního vodovodu, takže podle těchto záměrů okolí vodní nádrže bylo postiženo řadou ochranných opatření, které značně komplikovali život a omezovali možnosti využití vodní plochy k rekreaci. I když se o vybudování přehrady jednalo řadu let, většina obyvatel v postižené oblasti nevěřila, že se akce uskuteční. Výstavba byla komplikována řadou okolností – geologicky komplikovanými podmínkami, změnou politického klimatu, nedostatkem finančních prostředků i námitkami proti dokončení v průběhu výstavby.
Proti původním záměrům o účelu výstavby přehrady došlo ke změnám – např. Ostravsko nebude zřejmě potřebovat podstatné zvýšení dodávek pitné vody – takže přehrada a její okolí je využívána i ke sportu a rekreaci.
V obci a jejím okolí se natáčel film o Johance z Arcu .


Eingegeben: 10.12.2007Kommentar und weitere Informationen


Kein Datensatz

 Kommentar und weitere Informationen
Name:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Thema:
Kommentar/Präzisierung:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 14 do následujícího políčka:

   

Více informací ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist