EinloggenEinloggen AnmeldenAnmelden  ĂˆeskyÈesky
Stadler Sonnberg (Stodůlská Slunečná) - "Stadler" v názvu Slunečné

Beigetragen: Zdeněk Pechar

Stadler Sonnberg nebo také Stodůlská Slunečná.
Majiteli statků v této oblasti byli Králováci spadající pod Stodůlskou rychtu.
Z rychty Stodůlky rozvojem nových osad v prvé polovině 18. století vytvořila další rychta, zvaná někdy Nová, úředně rychta Stodůlský Podíl. Královácké rychty neměly podobu vnitrozemských vesnic. Byly to obce samostatných lesních dvorů, stojících odděleně uprostřed svých často velice rozsáhlých pozemků, převážně lesů. V obec tedy rychtu, je spojovalo většinou společné údolí.
Královácká práva byla zprvu nepsaná. Vedle užívání lesa pro odběr dříví k vlastní potřebě měli právo na pasení svého dobytka ve vrchnostenských lesích, v určitém rozsahu i právo lovu a jednotlivě ještě řadu dalších naturálních práv, např. sběr smoly, provoz mlýna nebo pily a další. Měli i řadu osobních práv. Mohli se svobodně stěhovat, prodávat a kupovat statky, byli osvobozeni od vojenské služby. Toto právo se vztahovalo pouze na sedláky, nikoliv na jejich podruhy a čeledíny. Ekonomicky významné bylo pro ně také právo volného odběru piva a kořalky. Například od nejstarších dob si kupovali Králováci pivo tam, kde se jim to zdálo být nejvýhodnější. Bylo to většinou z pivovarů řady menších panství na české straně Hvozdu. Což vedlo k častým sporům s vrchností, jejíž pivo bylo většinou nevalné kvality a drahé.


Eingegeben: 26.12.2007Kommentar und weitere Informationen


Kein Datensatz

 Kommentar und weitere Informationen
Name:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Vᚠemail nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Vᚠpříspěvek.
Thema:
Kommentar/Präzisierung:  
KOMENTAR NEBYL ULOZEN !!!
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 54 do následujícího políčka:

   


Processing time: 13 msec.
IP address = 34.236.191.0
desktop version