EinloggenEinloggen AnmeldenAnmelden  ČeskyČesky
Žďákov u Chrástu (Žďákov u Chrástu) - Žďákov

Beigetragen: Jiří P. Štrajt

Ves Žďákov (ve své historii nesla i označení Ždákov, Zdakow či Zdiakov) se rozkládala na obou březích Vltavy. Zdejší krajině mezi hradem Zvíkovem a Orlíkem se říkalo Vltavský újezd. V písemných pramenech je Žďákov poprvé zmiňován v první čtvrtině roku 1277. Toho léta král Přemysl Otakar II., jemuž zbýval pouhý rok života (což samozřejmě nemohl ještě tušit), směnil některé zboží – tedy Žďákov a dva mlýny v Hluboké se všemi dvory – za Zduchovice a 124 hřiven stříbra s klášterem sv. Benedikta v Břevnově. Do té doby drželi uvedené statky Al-bero a Dobeš, toho času kasteláni na hradě Zvíkově. Tímto krokem se Žďákov dostal pod zboží v Kostelci nad Vltavou. Pravý břeh patřil ovšem již dříve řeholníkům břevnovského kláštera, kteří po jeho založení v roce 993 zde zároveň obdrželi pozemky. Využili kopcovitého terénu a na jednom z návrší založili kostel, který se ale při-pomíná až v roce 1341 a kolem kterého vznikla i samotná ves Kostelec. Ve válečných letech husitské epochy spadl Žďákov pod držení majitelů Orlíka, tedy pánů Zmrzlíků ze Svojšína. Samotný Orlík ovšem v roce 1508 vy-hořel a jeho majitelé se do jeho opravy příliš nehrnuli. O hrad ale projevil zájem tehdejší pán na Zvíkově Jindřich ze Švamberka. Protože nebyl natolik solventní, přenechal celou koupi svému strýci Kryštofovi, který se Zmrzlíky vyhotovil 2. února 1514 kupní smlouvu, v níž Václav Zmrzlík ze Svojšína postupuje dědičně Kryštofovi ze Švamberka celé orlické panství a s ním i ves Žďákov. V době po Bílé hoře v roce 1621, kdy byl samotný Orlík konfiskován, se na vlastnických vztazích nic nezměnilo a Žďákov i nadále patřil pod orlickou správu. Tento stav se nezměnil ani v době, kdy orlické panství koupil 13.11.1623 Jan Oldřich z Eggenberka. Tento rod držel panství až do roku 1710. Toho roku zemřel Jan Kristián z Eggenberka a veškerý majetek přešel na jeho manželku Marii Arnoštku ze Schwarzenberka. V roce 1840 čítal Žďákov 17 stavení, dva mlýny a 112 obyvatel. Koncem 19. sto-letí byla ves z moci úřední rozdělena na dvě části – levý břeh byl pojmenován Žďákov u Starého Sedla, pravý pak Žďákov u Chrástu. Ottův slovník naučný uvádí na přelomu 19. a 20. století tyto údaje:
"Žďákov, ves na levém břehu Vltavy, kdežto Žďákov na pravém břehu patří k hejtmanství Milevskému, 18 domů s 89 obyvateli (39 mužů, 50 žen). Mlýn (druhý na pravém břehu), parní pila, přístaviště pro vory a pramice, lodě-nice a důležitý přívoz. Samoty: Na Břehách a U Šrůta (U Šrůtů). Mimo to v okolí: V Prusnech, myslivna u Hůle, hájovna U Hlaváčka a Kučeravý."


Eingegeben: 26.12.2007Kommentar und weitere Informationen


Kein Datensatz

 Kommentar und weitere Informationen
Name:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Thema:
Kommentar/Präzisierung:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 76 do následujícího políčka:

   

Více informací ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist