EinloggenEinloggen AnmeldenAnmelden  ČeskyČesky
Nancy (Nancy) - Historie

Beigetragen: Zdeněk Pechar

Dnes malá osada obce Stříbrná. Jméno Nancy dostala osada v roce 1796. Tj. od sňatku Anny Periez de Bourdet s hrabětem Johanem Chrysogonem Nostitzem. Ti si zde nechali postavit loveckou chatu. Později zde byl postaven lovecký zámeček a myslivna. Jméno Nancy vybrala hraběnka.
V roce 1787 zde bratři Ignác a Josef Keiwertové založili sklárnu. Vyrábělo se zde tabulové sklo a broušená zrcadla s cínovou folií. Ignác a Josef se výborně doplňovali, jeden byl sklář a druhý obchodník. V roce 1812 však vinou zdražení vstupů (cena dřeva a nájem lesa) a přírodní pohromy ( kůrovec a mniška ) došlo k úpadku. Sklárna musela být v roce 1813 uzavřena. Zhruba po deseti letech postavili bratři Konstantin a Leopold Thomasovi na stejném místě přádelnu vlny. Ta byla v provozu do roku 1848. Vedle přádelny byla i pila (majitel Möschl), ta zanikla až v roce 1918.
Nancy mělo i svou školu, i když bylo pořád osadou. Byla postavena v roce 1897 (stála 9000 zlatých) a sloužila až do roku 1943, kdy byla zrušena. Byla zde také Dörflerova sodovkárna, Lausmannova pila, Hartlova pila, několik obchodů a restaurací. Bylo zde postaveno mnoho nových domů, při sčítání v roce 1930 je uváděno 102 domů s 558 obyvateli. Po odsunu, po roce 1945 se Nancy vyprázdnilo. V šedesátých letech byla většina domů, lépe řečeno to co z nich zbylo, srovnána se zemí. Z těch co zůstali stát je jich podle obecního úřadu trvale obydleno 5.
V roce 1926 proběhla pozemková reforma. Ervín Nostitz – Reineck proto musel předat pilu, obytnou budovu a správu lesů pod státní lesy. Honitba mu byla bezplatně ponechána až do roku 1935.
Zajímavosti.
Při výročí desetiletého trvání ČSR v roce 1928, byl založen jubilejní háj o rozloze 11 arů. Uprostřed háje byl umístěn žulový balvan s pamětní deskou, s nápisem 1918 – 1928. Byl zde vysázen buk, modřín, smrk, olše a jeřáb. Údolí bylo přejmenováno z Nancy na Masarykovo Údolí. V roce 1924 si zde postavil srub s atelierem malíř a sochař Franz Gruss. Narodil se v nedalekých Kraslicích. Výtvarné vzdělání získal ve Vídni. Maloval především krajinu. Nejčastěji používal olej, litografii, křídu a akvarel. Jeho díla byla vystavována v Karlových Varech, Teplicích, Liberci, Mostu ale i ve Vídni a polské Wroclawi. Své úspěchy korunoval ziskem mnoha cen. Zúčastnil se soutěže na fresku pro památník obětem 1. světové války v Chebu u kostela sv. Kláry. V této soutěži i zvítězil. Po druhé světové válce se odstěhoval do Rakouska.


Eingegeben: 30.12.2007Kommentar und weitere Informationen


Kein Datensatz

 Kommentar und weitere Informationen
Name:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Thema:
Kommentar/Präzisierung:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 94 do následujícího políčka:

   

Více informací ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist