EinloggenEinloggen AnmeldenAnmelden  ČeskyČesky
Unter - Kralowitz (Dolní Kralovice) - Historie Kralovic

Beigetragen: Jaroslav Holas

První zpráva o Kralovicích je z konce 11.století. Osada zřejmě vznikla z rybářských chýší, postavených na březích rybnaté řeky Želivky, darem ji získala vyšehradská kapitula.
Od císaře Zikmunda získal Kralovice v r. 1336 rytíř Oldřich Močihub z Horních Kralovic a ten je o čtyři roky později prodal Mikuláši Trčkovi Z Lípy.
R. 1669 koupil Kralovice Vojtěch Jiří Voračický z Paběnic na Proseku a Čížkově a z jeho doby pochází první zmínka o farní škole, která stávala už v roce 1683 nedaleko kostela.
Na konci 17.stol. získal Dolní Kralovice Jan Leopold Donát z Trausonu a Falkenštejna, který se stal zakladatelem rozsáhlého dolnokralovického panství.
R. 1766 prodali panství knížeti Karlu Josefu Palmovi. Tento rod dokázal ve třech generacích panství zadlužit a ve veřejné dražbě ho r. 1844 koupil Vilém Vincenc, kníže z Auerspergu. Auerspergové drželi panství až do r. 1942, kdy rod vymřel po meči. Dědici, hraběti Trautensdorfovi bylo panství v r. 1945 znárodněno.
R. 1963 byla odsouhlasena výstavba přehrady a tím začal konec Dolních Kralovic. Před napuštěním byla provedena demolice budov a r. 1972 město zaniklo.
Využito internetových stránek mikroregionu Želivka.

Eingegeben: 30.12.2007Kommentar und weitere Informationen


lövy kleinzeller [lövy kleinzeller 19.3.2014 21:52] | Reagieren
Dobrý den,
prosím o jakékoli informace o panu Kleinzellerovi, zakladateli Pamětní knihy německé školy v Dolních Kralovicích.
Moc děkuji a přeji hezký den
Lenka Drahorádová
 Kommentar und weitere Informationen
Name:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Thema:
Kommentar/Präzisierung:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 29 do následujícího políčka:

   

Více informací ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist