EinloggenEinloggen AnmeldenAnmelden  ČeskyČesky
Preschen (Břešťany) - Historie

Beigetragen: Zdeněk Pechar

Břešťany (Preschen) - Dnes již neexistující ves (též Přeštany), která ležela mezi obcemi Břežánky a Jenišův Újezd. První písemná zmínka pochází z r. 1208. V r. 1921 tu v 66 domech žilo 562 obyvatel. Úředně obec zanikla v r. 1949, kdy byla sloučena s Břežánkami pod společným názvem Břežánky.
Ottova encyklopedie z 1. 1. 1908: Břešťany (něm. Preschen), ves v Čechách, býv. panství Osek, hejtm. Teplice, okres a pošta Bílina, fara Jenišův Újezd, 37 d., 199 obyv. něm. (1880).
V okolí Břežánek, Břešťan a Jenišova Újezdu se nacházela ložiska cihlářské hlíny a tvárných jílů, využívaných k výrobě cihel a hliněných výrobků. V Břešťanech vznikla továrna na hliněné předměty a umělý kámen Eduarda Nehse a továrna na stavební kameninu F. Müllera. Ještě v polovině 19. stol. malá vesnička se po vzniku továrny a dolů začala rozšiřovat a modernizovat - od r. 1894 měla vlastní poštovní a telegrafní úřad, po r. 1900 zde byl zaveden vodovod a elektřina. V r. 1949 administrativně splynula v jednu obec s Břežánkami. V r. 1972 byli kvůli těžbě uhlí obyvatelé vystěhováni do nového sídliště v Bílině a jejich domy byly zbourány.


Eingegeben: 9.1.2008Kommentar und weitere Informationen


obyvatel obce [Ant. Pour 2.1.2010 18:20] | Reagieren
Zajímá mě zda jsou o obci natočený nějaký záznami před zbouráním a během bourání. předem děkuji A. Pour
 Kommentar und weitere Informationen
Name:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Thema:
Kommentar/Präzisierung:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 42 do následujícího políčka:

   

Více informací ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist