EinloggenEinloggen AnmeldenAnmelden  ČeskyČesky
Kottowenka (Chotovenka) - Stručně

Beigetragen: Zdeněk Pechar

Chotovenka (Kutowenka) - První zmínka o obci (lid. Kutowanka, Chotivinky) pochází z roku 1549. Chotovenka se nacházela v údolí potoka v blízkosti jižně vystupujících vršků Českého středohoří. Osídlení v této obci nebylo příliš intenzivní, což bylo dáno již poměrně vysokou nadmořskou výškou a blízkostí hor. Štrbický potok, který protékal obcí, ústil v rybníčku. Přes obec vedla silnice spojující Světec a Radovesice. Domky zde byly převážně zděné a kamenné. Spádově patřila osada k obci Světec. I tuto osadu ovlivnil rozmach hornického podnikání u Světce. První malé ručně kopané šachtičky se zde objevují od poloviny 19. století. Směrem ke Štrbicím vznikl hlubinný důl Jindřich, který byl za 2. světové války obnoven jako povrchový lom. Pod obcí byla z tohoto lomu vyražena štola, kterou se po lanovce dopravovalo uhlí na třídírnu na důl Patrii u Světce. První zmínka o úplné likvidaci obce padla okolo roku 1961.

Eingegeben: 9.1.2008Kommentar und weitere Informationen


Chotovenka [Marcela Kopřivová 4.7.2017 22:30] | Reagieren
Dobrý den,mám na Vás možná nesplnitelnou prosbu.Jsem rodačka z Chotovenky/1949/.
Vesnici jsem navštívila naposledy v roce 1969.Bohužel se mi po rodičích nezachovaly žádné fotografie.Proto Vás prosím,jestli máte nějaké bližší informace z doby před zánikem,buďte tak laskav a pošlete mi foto nebo nějaký kontakt na bývalé obyvatele/potomky/.
Předem děkuji za ochotu.
Marcela Kopřivová/roz.Slunčíková,matka roz.Hrabětová/
Re: Chotovenka [Dana Topinková 20.7.2018 13:47] | Reagieren
Dobrý den,můj manžel Jiří Topinka bydlel v Chotovence do r 1968. Vaši maminku p. Hrabětovou znal. Pokud bydlela ve statku? V době kdy se museli stěhovat chodil do 2třídy. Bohužel odtud fotky nemá,ale rád by se s Vámi podělil o zážitky. Prosím kontaktujte mě na danka2950@seznam.cz
Chotovenka [solt 5.8.2017 20:29] | Reagieren
V kalendáři Teplicka na rok 2018 naleznete starou pohlednici Chotovenky.
Chotovenka [Marcela Kopřivová 20.7.2018 19:06] | Reagieren
Paní Danko Topinková,děkuji za váš příspěvek.
Jsem nesmírně ráda,že se ozval někdo,kdo má společné zážitky/snad/.
Pokud budete ochotnáVy nebo manžel,je zde moje tel.číslo 607229862,prosím,ozvěte se.Jméno Topinka si pamatuji,bydleli na návsi ve statku.My jsme bydleli naproti památníku u kašny.
Moc děkuji za odpověď. Je nás už málo,kdo bydlel v Chotovence.

Možná si bude manžel pamatovat jméno Reiner Hutter.Byl to můj bratranec.
 Kommentar und weitere Informationen
Name:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Thema:
Kommentar/Präzisierung:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 52 do následujícího políčka:

   

Více informací ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist