EinloggenEinloggen AnmeldenAnmelden  ČeskyČesky
Schwarzthal (Černé Údolí) - Černé Údolí-Schwarzthal

Beigetragen: Luděk Chalupský

Černé Údolí-Schwarzthal
Když byla v sedmdesátých letech 18.století(1774) upravována pro plavení dříví říčka Černá, založil tehdejší majitel novohradského panství hrabě Johann Buquoy v malebném rozložitém údolí, kudy zmiňovaná říčka protéká, osadu pro voraře jejichž těžkou a namáhavou práci o něco později, v roce 1810, uznal osobně i císař František I., když tudy projížděl. Nové vzniklé domky na Černé dostali roku 1792 souhrné jméno Schwarzthal. Víska se postupně rozdělila na 3 administrativní části, přičemž 15 domů na pravém břehu potoka patřilo k obci Velký Jindřichov, 3 domy na levém břehu k obci Lužnici a 42 domů k Německému Benešovu. Celkově tedy měla osada 60 domů a 446 obyvatel, z nichž 4 byli české národnosti. Lidé zde žijící byli buď panští dřevaři nebo zaměstnanci sklárny. Za první republiky tu fungovala cihelna, 2 hostince, výčep lihovin, 2 mlýny, dva obchody se smíšeným zbožím, trafika, hrnčířská a truhlářská dílna.
Pro Černé Údolí bylo velmi významné založení sklářské huti v letech 1837-1838 do níž bylo převezeno zařízení ze zrušené sklárny v Janových Hutích. Hned v prvním roce existence zaměstnávala 35 sklářů. Významná byla produkce hodinových sklíček, v průměru několik set tisíc ročně. Po zrušení skláren ve Stříbrných a Skleněných Hutích získala zdejší huť novou sklářskou pec na dřevěný plyn a pec s kanálovou dráhou. Huť se postupem času stala jednou z nejvýznamnějších na Novohradsku, její produkty nacházely odbyt v celém mocnářství, Německu, Švýcarsku, Rusku, USA, i Indii. Huť dlouho neměla existenční potíže, avšak roku 1903 byla jako předposlední hraběcí sklárna uzavřena. V dnešní době bychom ji hledali marně, pro úplnost lze dodat, že stávala na okraji vsi, vpravo od cesty vedoucí z Hojné Vody.
Osada Černé údolí, náležející dnes k nedalekému Benešovu nad Černou, byla po roce 1946 znovu osidlována, řada bývalých sklářských domků je využívána k rekreačním účelům. V osadě trvale žije 42 obyvatel, je tu bývalý objekt pohraniční roty, poblíž čp. 19 nalezneme novou nenápadnou vodní elektrárnu, která zásobuje elektřinou okolí včetně rakouské strany.


Eingegeben: 12.1.2008Kommentar und weitere Informationen


Kein Datensatz

 Kommentar und weitere Informationen
Name:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Thema:
Kommentar/Präzisierung:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 85 do následujícího políčka:

   

Více informací ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist