EinloggenEinloggen AnmeldenAnmelden  ČeskyČesky
Kaltenberg - Kinske baude (Studenec - Kinského chata) - BITVA U STUDENCE 18-20 července 1757

Beigetragen: Milan Gruber Bouška

Císařská pěchota- sbory generálů Hadika a Kleefelda předstihla Prusy U České Kamenice a obsadili svahy Studence. Ve dnech 18 až 20 července se zde bojovalo. 18.července se Prusové pokusili projít se zavazadly municí a zásobami přes Horní Kamenici a Lísku do Chřibské. Toho dne byla tmavá noc a tak si na cestu svítili pochodněmi a lucernami. Vozy byly doprovázeny jízdním plukem a čtyřmi pěšími jednotkami.
V Lísce došlo k urputným bojům o vozy s municí a zásobami. Osvětlený průvod napadly v průsmyku ze tří stan rakouské jednotky generála Becka. Prusové vytvořili z vozů hradbu a povolali na pomoc část vojska z Chřibské. Mezi Lískou a Kunraticemi se 19. července bojovalo se střídavým štěstím, poté co byli Prusové odehnáni od vozů, následoval protiútok který vnesl do císařských řad zmatek. Některé rakouské oddíly se zformovaly až u Mlýnů.

Ztráty Prusů byly veliké, Rakušané napočítali 72 mrtvých a 94 raněných. Po těžkých bojích se museli Prusové bez většiny munice a zásob ztáhnout a zvolili ústup přes Studený. Zde byli 19 navečer přepadeni čtyřmi sbory generála Hadíka, po krátké bitvě Rakušané ukořistili 46 vozů a 186 koní.
Když Prusům dorazily posily ze Chřibské, přešli do protiútoku který byl odražen generálem Kleefeldem a protáhl se až do rána , poslední střetnutí se odehrálo u Studeného 20. července. Nejvíce byly poškozeny obce Líska a Kunratice, škody se nevyhnuly ani Chřibské a Krásné Lípě. Většina munice a zásob byla zničena., Prusům se však podařilo projít.
Boje kolem Studence skončily 21. července 1757. V záznamech se píše o kupách mrtvol, Rakušané ztratili 164 mužů a 264 měli zraněných. Prusové napočítali 486 mrtvých, 135 zajatých a 423 zběhů. 22. července na Máří Magdalenu bylo 700 vojáků pohřbeno do hromadných hrobů u Studence. Do roku 1945 se jim říkalo Čakrtovy hroby podle majitele pozemku. Další byli pohřbeni na lesní mýtině kde se do dnes říká U Křížového Buku.

Do dnes na paměť této bitvy stojí u Studeného v Lísce a na Křížovém Buku pomníčky.
zdroj : www.LovecPokladu.cz - kodl2

Eingegeben: 30.1.2008Kommentar und weitere Informationen


Kein Datensatz

 Kommentar und weitere Informationen
Name:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Thema:
Kommentar/Präzisierung:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 44 do následujícího políčka:

   

Více informací ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist