EinloggenEinloggen AnmeldenAnmelden  ĂˆeskyÈesky
Alt-Hummel (Stará Homole) - Stará Homole (Althummel)

Beigetragen: Jirka Lulek

Stará Homole (Althummel) - Se 14ti domy a 53 obyvateli patřila ke katolické obci Zubrnice, kde se nacházela také železniční stanice, pošta, fara a škola. Ležela na trase někdejší cesty vedoucí z Vitína do Velkých Stínek (Gross-Zinken), na úpatí 684 m vysoké Bukové hory (Zinkenstein), na začátku údolí (Natschintal) rozprostírajícího se mezi hřbetem Babiště (Bobischt) (541 m) a protějším hřebenem (Prauskenkamm) (511 m). Víska (též Staré Homoly) je poprvé zmiňována v 15. stol. v souvislosti s horninným sesuvem písemně doloženým r. 1504 v místě tehdy již pusté obce Natschin - Nacziessin. Stejně jako Zubrnice náležela litoměřickému proboštství. Z nedalekého Císařova pramene (Kaiserbrunn) se prý r. 1778 napil císař Josef II. při sestupu z Bukové hory. Přízvisko "Stará" patrně obdržela v období nově vznikající obce Homole v sousedícím údolí (Großpriesener Tale) za účelem rozlišení. Okolní vyhlídkové body: Buková hora, "Kippel" (564 m) a Lichá - též Umrlčí či Pohřební hora (Leechenberg) (456 m) poblíž Vitína.

převzato z webu :

Eingegeben: 14.2.2008Kommentar und weitere Informationen


Upresneni [Jan Stodola 11.7.2008 09:29] | Reagieren
Zadam timto vsechny, kteri by mi mohli poskytnout jakoukoliv informaci k memu dotazu, at tak ucini. Je nekde dolozene, ze Josef II. skutecne navstivil dnesni Bukovou horu (Zinkenstein)? Pokud ano, bylo to opravdu v r. 1778: nebylo to nahodou v r. 1788?
Za jakoukoliv informaci dekuji, zdravi Stodola Jan
Re: Upresneni [Kryštof 9.4.2009 20:17] | Reagieren
1778 ... http://ff.ujep.cz/zanikleobce/ tady se da o tom neco presist... neni to moje prace jen sem na to narazil
 Kommentar und weitere Informationen
Name:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Vᚠemail nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Vᚠpříspěvek.
Thema:
Kommentar/Präzisierung:  
KOMENTAR NEBYL ULOZEN !!!
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 74 do následujícího políčka:

   


Processing time: 32 msec.
IP address = 35.174.62.162
desktop version