EinloggenEinloggen AnmeldenAnmelden  ČeskyČesky
Kunersdorf (Kunratice) - Osada :

Beigetragen: Milan Gruber Bouška

Obec Kunratice (Kunersdorf).
Obec Kunratice byla zároveň obcí katastrální s plošnou rozlohou 266,14 hektarů, z čehož polovina byly na lesy. Území Kunratic hraničí na jihu a východě s lesy panství Šluknov, na severu s pozemky města Šluknova a s obcí Císařský a na západě s obcí Knížecí. Obec je skoro celá obklopená lesy a leží na úpatí vrchu Hrazený (Pirsken), Kunratického vrchu (Kunersdorfer Berg) a vrchu Lodersberg nebo Seilersberg. Kunratice mají tři obecní části: Obec Severní (Oberdorf – Horní obec), Dvorská louka (Hofewiese) a Dolní obec (Niederdorf).
Obec leží na Stříbrném potoce(Silberbach), který se nazývá také Stříbrná voda (Silberwesser). Tento potok pramení na jih od Kunratic, protéká obcí a potom dále kunratickými loukami do Šluknova. Ve vesnici jsou také dva rybníky: Zapfenmühlteich a Kümpfelmühlteich (rybník Kümpfelova mlýnu).
Kunratice čítají 84 domů s 618 obyvateli, z nich je 297 mužů a 321 žen. Katolíků je 616 a 2 jsou evangelíci. Obyvatelé obce se zabývají hlavně zemědělstvím a chovem dobytka. Do roku 1893 byl velmi významný také chov ryb. V panském líheňském zařízení se ročně vylíhlo na 100 000 pstruhů. Kromě toho se silně provozuje tkaní na výdělek, jmenovitě v zimě, když nejsou žádné polní práce. V obci jsou také dva mlýny: Mlýn na mouku a kosti Josefa Hille a mlýn na mouku a pila Josefa Kümpfela.

zdroj: V roce 2012 sepsal Jaroslav Rydval. Značně upravený (zkrácený) překlad rozsáhlé vlastivědné knihy „Haimatskunde des politischen Bezirkes Schluckenau 1898“ – „Vlastivěda politického okresu Šluknov 1898“, sepsané panem Josefem Fiedlerem.

Kunratice, hejtm., okr. a pš. Šluknov - Ottova encyklopedie
(Kunnersdor, ves t., hejtm., okr. a pš. Šluknov, fara Šluknov (částečně Zeidler); 84 d., 611 ob. n. (1890), 1tř. šk., 3 mlýny, 2 pily, plátenictví.


Eingegeben: 22.2.2008Kommentar und weitere Informationen


Kein Datensatz

 Kommentar und weitere Informationen
Name:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Thema:
Kommentar/Präzisierung:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 68 do následujícího políčka:

   

Více informací ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist