EinloggenEinloggen AnmeldenAnmelden  ČeskyČesky
Reiterschlag (Pasečná) - Z historie

Beigetragen: Michal Kurz

Ves na protáhlém půdorysu vznikla patrně někdy v průběhu 13.století podél staré cesty, ale první písemná zmínka o ní pochází až z r.1379 ( rožmberský urbář ). Český překlad německého jména " Reiterschlag " lze přeložit buď jako " jezdcova paseka ", " Reuterova paseka ", popř. jako " planičova paseka ", což je asi překlad nejbližší realitě, neboť planičem byl člověk, který za účelem získání zemědělské půdy vymýtil kus lesa - tak nějak nejspíš Pasečná vznikla. Ještě na konci 18.stol. šlo o poměrně malou vísku, ale po zrušení poddanství r.1848, kdy se stala samostatnou politickou obcí, spadla pod její pravomoc řada okolních vsí a osad a Pasečná tak získala prostor pro další růst. R.1895 je uveden fungující hamr. V době první republiky byla po Rychnůvku druhou největší vesnicí v oblasti a co do živností zde působil obchodník smíšeným zbožím, obchodník ovocem a zeleninou, řezník, hokynář, kovář a hostinský. Po 2.sv. válce bylo většinové německé obyvatelstvo vysídleno a po zřízení hraničního pásma byly veškeré domy ( včetně výrazné kaple s věžičkou ) strženy ( 1956-58 ), stát zůstal pouze jediný. Vesnice dostala současně i dnešní český název. K úplnému zániku však nakonec nedošlo, neboť bylo rozhodnuto zřídit zde agrokombinát. Družstevníci sem jezdili již v 50.letech na letní měsíce, ale až r.1963 převzal nad celou obcí patronát pražský strojírenský podnik ČKD a začala soustavná snaha o obhospodaření zdejších pozemků - přes počáteční obtížnou situaci obnova obce v podstatě proběhla. Nové bytovky vyrostly z velké části na místě zničené zástavby a 19.4.1967 udělil prezident Antonín Novotný kolektivu brigádníků vyznamenání " Za zásluhy o výstavbu ". Až do r.1990 pak byla obec obývána vedle zaměstnanců Agrokombinátu Šumava také jednotka Pohraniční stráže. Dnes je Pasečná administrativně součástí obce Přední Výtoň.

Eingegeben: 25.2.2008Kommentar und weitere Informationen


kasárna [Vendula Dobešová 22.3.2011 10:10] | Reagieren
Jen bych chtěla upřesnit, že v současné době je areál kasáren zrekonstruovaný kompletně a používá se jako pension.
Re: kasárna [Michal Kurz 22.3.2011 14:00] | Reagieren
Děkuji za doplnění.
Re: Re: kasárna [Vendula Dobešová 22.3.2011 19:38] | Reagieren
Není za co, jinak děkuji za pěkný článek.
Kniha [Daniela 14.9.2015 21:17] | Reagieren
Za 5,-Kč jsem před týdnem v antikvariátu na ulici koupila knihu V. Vlasatého o budování agrokombinátu v Pasečné. Zaujaly mě Jiránkovy ilustrace.........no, tedy, doporučila bych dnešním dorostencům bádajícím Sudety dříve a nyní jako zajímavý dobový studijní materiál.
Re: Kniha [Daniel Šebesta 17.1.2018 13:31] | Reagieren
Dobrý den, tak to jste koupila krásně, neboť tuto knihu jsem již přestal shánět před pár lety s tím, že je to už nemožné. Na Pasečné jsem vyrůstal a všechny postavy znal osobně. Knihu rodiče dostali i s podpisem jako obyvatelé v jednom výtisku a mají ji do dnes. Chtěl jsem ji mít jako vzpomínku, neboť s rodiči již nežiji a svoji Pasečnou jsem si našel nedaleko hradu Křivoklát. Kdyby jste měla po přečtení úmysl knížku prodat, tak bych byl velice potěšen. dansebera@seznam.cz
Pár upřesnění k článku o Pasečné [Daniel Šebesta 17.1.2018 13:22] | Reagieren
Dobrý den, na Pasečné jsme bydleli od roku 1969. Nikdy zde nebyl vystavěn obchod, ale spíše kiosek v podlouhé montované budově a určitě zde nikdy nebyla ani škola. Nejmenší děti jezdili do školky v Přední Výtoni, stejně jako I stupeň základní školy v tzv. dvoutřídkách (1-2 třída společně,3-4společně). Starší děti jezdili dále do ZŠ Loučovice. Doprava do obce Přední Výtoň, byla zajišťována pomocí skříňové AVIE a v případě sněhu, který se zde v obrovských závějích držel i v Květnu, zajišťovali rozvoz dětí vojáci pohraniční stráže vozy Praga V3S a GAZ. Když neprojeli, tak starší děti byly odkázány na lyže.
 Kommentar und weitere Informationen
Name:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Thema:
Kommentar/Präzisierung:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 91 do následujícího políčka:

   

Více informací ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist