EinloggenEinloggen AnmeldenAnmelden  ČeskyČesky
Windmühle (Větrník) - Mlýn :

Beigetragen: Milan Gruber Bouška

Mlýn sloužil až do roku 1875, kdy se stal hostincem s názvem Windmühle (Češi mu říkali Větrník). Hostinec vystřídal několik majitelů. Po roce 1900 patřil mistru řemesla krejčovského panu Adolfu Kirchnerovi, který ho roku 1928 prodal panu Dittrichovi, který se vrátil z Ameriky. Po této koupi tam jako nájemce hospodařil August Michel a mlýn se mezi lidmi stal velmi oblíbeným místem, kde byl i kuželník.
Po odsunu původního německého osídlení v roce 1945 mlýn zpustl. 8. dubna 1955 se část mlýna zřítila a v létě téhož roku byly pak zbytky strženy z bezpečnostních důvodů. Mezi místními je rozšířena informace, že mlýn byl zničen odstřelením v roce 1946 kvůli domněnkám, že je tam sklad zbraní, třebaže se nikdy nic nenašlo.
Základním stavebním prvkem byly žulové kameny. Stavba měla kruhový půdorys o průměru 8,5 m a v době kdy v ní fungovala restaurace byla pouze patrová. Stěny byly silné a v přízemí i prvním patře se nalézala 3 okna, jejichž klenutí tvořily klínovitě tesané kameny. U větrného mlýna byla 26 metrů hluboká studna se dřevěnou pumpou. Celý areál byl mistrovským kouskem tehdejší řemeslné výroby. Z nástavby nad kameny byl krásný rozhled.
Podle materialu : www.povetrnik.cz

Eingegeben: 27.2.2008Kommentar und weitere Informationen


Poloha. [Eduard Steun 16.11.2009 02:11] | Reagieren
Větrný mlýn stával na vrchu Větrník v horní části Mikulášovic.Je to skutečně jedno z největrnějších míst celého regionu.Ze mlýna se dochovaly jen skrovné zbytky základů.postupně zarůstající náletovými dřevinami,které brání krásnému výhledu,který odtud býval.Hezký pohled byl zejména na Hrazený s vesničkou Knížecí,na Počín(Botzen,Partyzán),na Ječný vrch nad Vilémovem a na táhlý hřeben Tanečnice.
 Kommentar und weitere Informationen
Name:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Thema:
Kommentar/Präzisierung:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 74 do následujícího políčka:

   

Více informací ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist