EinloggenEinloggen AnmeldenAnmelden  ČeskyČesky
Pleš - kostel Panny Marie Pomocné (Pleš - kostel Panny Marie Pomocné) - Krátká historie kostela Panny Marie Pomocnice křesťanů

Beigetragen: Pavel Frýda

Již od r.1684 mohli obyvatelé Pleše užívat k bohoslužbám hřbitovní kostelík sv.Jana Křtitele, ale na mše svaté sem docházel pouze kaplan ze sousední farnosti v Železné. Samostatnou farností se stala Pleš až v r.1858. Již předtím byla na zdejší náves v r.1798 dopravena a postavena dřevěná kaple z opuštěné Mossburgerské Huti. Kaple však brzo nestačila rozrůstající se obci a proto byla na návsi v r.1904 započata stavba nového kostela, který byl 28.9.1906 slavnostně vysvěcen a předán veřejnosti do užívání. Kostel byl zasvěcen Panně Marii Pomocnici křesťanů, byl postaven v neogotickém stylu podle návrhu a plánů stavitele Karla Petraschky z Chebu. Také mobiliář byl přizpůsoben pseudogotickému stylu kostela. Po r.1945 byl kostel bezbožnou chátrou vyrabován a devastován, pak barbarsky užíván jako skladiště a v 50tých letech zbořen odstřelem. Stalo se tak nejspíše v r.1953, neboť podle tehdejší směrnice ministerstva vnitra z 16.8.1952 musely být zbořeny všechny budovy v zakázaném pásmu 2 km od hranic a to do konce r.1953. Dnes nelze ani podle nerovností v terénu určit místo, kde kostel stával.

Zdroj: Z.Procházka, Putování po zaniklých místech Českého lesa I.Domažlicko

Eingegeben: 1.3.2008Kommentar und weitere Informationen


Kein Datensatz

 Kommentar und weitere Informationen
Name:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Thema:
Kommentar/Präzisierung:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 69 do následujícího políčka:

   

Více informací ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist